Polska Fundacja Narodowa wspiera finansowo kampanię wyborczą PiS? „To nielegalne”

Prof. Zdzisław Krasnodębski to kandydat do PE z pierwszego miejsca listy PiS w Poznaniu. Właśnie miała się odbyć debata z jego udziałem finansowana przez PFN.
Prof. Zdzisław Krasnodębski to kandydat do PE z pierwszego miejsca listy PiS w Poznaniu. Właśnie miała się odbyć debata z jego udziałem finansowana przez PFN. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Polska Fundacja Narodowa, stworzona, by promować Polskę za granicą, organizuje debatę, w której udział miał wziąć startujący do PE poseł PiS oraz youtube’owa gwiazda alt prawicy, Kanadyjczyk Jordan Peterson. Wydarzenie miało odbyć się w Poznaniu we wtorek, lecz ostatecznie zostało przełożone.


Kontrowersyjne pomysły PFN
Polska Fundacja Narodowa to instytucja, która od państwowych koncernów dostała olbrzymie pieniądze na dbanie o wizerunek Polski. Do tej pory udało jej się zorganizować kilka kontrowersyjnych kampanii, które w rzeczywistości były medialnym wsparciem forsowanych przez rząd reform (m. in. o reformie sądów i ustawie o IPN) oraz wyprodukować biało-czerwony jacht.

Teraz w ramach promocji naszego kraju Fundacja planuje debatę z udziałem Jordana Petersona, kanadyjskiego psychologa klinicznego, który jednak dryfuje dość daleko od szeroko pojętej nauki. Kanadyjczyk jest altprawicowym influencerem na YouTube, krytykującym poprawność polityczną, kulturowy marksizm i feministki.

Debata dla kandydata PiS?

Choć w debacie publicznej pojawiają się wątpliwości, w jaki sposób alt-rightowy gwiazdor miałby przysłużyć się promowaniu Polski, jeszcze bardziej zastanawia fakt, że w debacie ma udział wziąć również prof. Zdzisław Krasnodębski - socjolog, filozof, ale również europosoeł kandydujący do PE z pierwszego miejsca na liście PiS w Poznaniu.

Jak zauważa „Rzeczpospolita”, finansowanie debaty, którą można uznać za element kampanii PiS, pieniędzmi spoza funduszu wyborczego jest nielegalne. Politycy opozycji, a w szczególności Jakub Rutnicki z PO, który startuje z tego samego okręgu z listy Koalicji Europejskiej, będą badać, czy organizowane przez PFN spotkanie z kandydatem PiS jest zgodne z prawem.


Poznańska debata została jednak przełożona z powodu problemów zdrowotnych żony Petersona. Jak pisze „Rz” najprawdopodobniej odbędzie się jesienią, czyli w środku kampanii do Sejmu. Nie wiadomo jeszcze, ile kosztowało zaproszenie Petersona do Polski i dlaczego to właśnie prof. Krasnodębski miałby z nim rozmawiać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.