13 funkcji Gmaila, które mogliście przegapić, a na pewno się przydadzą

Gmail posiada wiele funkcji, które sprawią, że korzystanie z niego będzie dużo wygodniejsze.
Gmail posiada wiele funkcji, które sprawią, że korzystanie z niego będzie dużo wygodniejsze. fot. 123rf.com - Kaspars Grinvalds
Google dodało ostatnio do swojej skrzynki mailowej nową opcję planowania wiadomości. Dzięki niej możemy ustalić, o której mail zostanie wysłany do odbiorcy. Warto zaznaczyć, że Gmail posiada wiele innych funkcji, które ułatwiają korzystanie ze skrzynki. Oto 13 najbardziej praktycznych.


Zaplanuj wysłanie wiadomości
Pierwsza i najnowsza opcja, to oczywiście wspomniane planowanie wiadomości. Ta funkcja jeszcze niedawno była dostępna tylko dzięki różnym rozszerzeniom aplikacji. Teraz działa bez problemów w aplikacji Gmail oraz na stronie poczty od Google. Korzystanie z niej jest dziecinnie proste zarówno na stronie, jak i aplikacji. Możecie o tym przeczytać w naszym tekście poświęconym nowej funkcji.

Inteligentne tworzenie wiadomości
Funkcja oparta na sztucznej inteligencji, czyli Smart Compose, pozwala Gmailowi pomóc ci w szybszym pisaniu wiadomości e-mail. Opcja działa dzięki uczeniu maszynowemu, które przyzwyczaja się do twojego stylu pisania. Podczas wprowadzania tekstu będą pojawiać się sugestie. Żeby je akceptować wystarczy, po ich pojawieniu, kliknąć przycisk Tab. Można z niej korzystać także na Androidzie. W tym przypadku po pojawieniu się sugestii trzeba przesunąć palcem po jasnym tekście. Niestety opcja obsługuje obecnie języki: angielski, hiszpański, francuski, włoski i portugalski.

Tryb poufny i czas wygaśnięcia
Ta wiadomość ulegnie samozniszczeniu za… Tak w skrócie można opisać funkcję wprowadzoną rok temu przez Google. Tryb poufny umożliwia ustawienie czasu, po którego upływie wiadomość zniknie ze skrzynki odbiorcy. Wybór jest jednak ograniczony do 1 dnia, tygodnia, miesiąca, 3 miesięcy lub 5 lat. Przy tym odbiorca nie może przekazywać wiadomości, kopiować jej, drukować, ani pobierać jej treści. Funkcja jest dostępna w przeglądarce i aplikacji. W pierwszym przypadku po otwarciu okna nowej wiadomości wystarczy kliknąć ikonę kłódki z zegarkiem. W przypadku telefonu należy kliknąć pionowe … i wybrać „Tryb poufny”.

Sprawdzanie pisowni
Gmail to skrzynka międzynarodowa i często osoby z niej korzystające posługują się różnymi językami. Skrzynka jest też wykorzystywana przez firmy, dlatego istnieje możliwość, że pracownicy muszą komunikować się z zagranicznymi kontrahentami. Żeby mieć pewność, że nasza wiadomość jest poprawnie napisana można po prostu sprawdzić pisownię. Wystarczy w oknie wiadomości kliknąć pionowe ... i po pojawieniu się opcji w dolnym prawym rogu, wybrać odpowiedni język.

Tłumaczenie wiadomości
Skoro już piszemy wiadomości w obcym języku, to oczekujemy też odpowiedzi. Oczywiście posługując się jakimś językiem, powinniśmy znać go chociaż w stopniu podstawowym. Jeśli jednak nie mamy pewności co może oznaczać jakaś wiadomość, to możemy ją przetłumaczyć.


Cofnij wysyłanie
Zdążyłeś wysłać wiadomość i nagle przypomniało Ci się, że nie dodałeś załącznika? A może zauważyłeś, że popełniłeś jakiś błąd w pisowni? Chyba też każdemu przez przypadek zdarzyło się kliknąć wyślij. Standardowo w Gmailu masz 5 sekund na cofnięcie wiadomości. Możesz jednak ten czas wydłużyć do 30 sekund. Żeby to zrobić musisz wejść w ustawienia i w sekcji Ogólne wydłużyć aktywność funkcji.


Gmail offline
Sieć się zerwała, jesteś w podróży i nie masz zasięgu, lecisz samolotem i wciąż możesz korzystać z Gmaila - możesz odpowiadać na dostarczone wcześniej wiadomości, czytać je i wyszukiwać archiwalne. Jak zaleca Google, najlepiej oznaczyć stronę mail.google.com zakładką w Chrome klikając gwiazdkę. Tylko w tej przeglądarce można korzystać z trybu offline. Żeby go włączyć wystarczy przejść do ustawień, wybrać kartę Offline i zaznaczyć opcję Włącz pocztę offline.

Przeciąganie wiadomości między kartami
W Gmailu istnieje możliwość segregowania wiadomości w kartach. Te, które naszym zdaniem nie pasują do kategorii, mogą zostać w szybki sposób przeniesione do bardziej odpowiedniej. Wystarczy złapać kursorem wiadomość i przesunąć ją do innej karty. W ustawieniach skrzynki można skonfigurować dodatkowe kategorie. Oprócz „Głównych, Społeczności i Ofert”, można dodać „Powiadomienia i Fora”. Żeby to zrobić należy kliknąć ikonkę ustawień i wybrać „Skonfiguruj skrzynkę odbiorczą”.

Prawy przycisk myszy
Jedna z poprzednich aktualizacji wprowadziła dodatkowe opcje kryjące się pod prawym przyciskiem myszy. Po najechaniu kursorem na interesującą nas wiadomość i kliknięciu PPM, pojawi się długa lista komend, jakie możemy wykonać. Z niej również możemy przenieść wiadomość do innej karty. Oprócz szybkiej odpowiedzi lub przekazania wiadomości możemy ją, archiwizować, odłożyć na wskazany dzień, oznaczyć etykietą, a jeśli nadawca jest natrętny, to po prostu go ignorować.

Wyselekcjonowane powiadomienia
Denerwują cię ciągłe powiadomienia o przychodzących wiadomościach, które zalewają twoją skrzynkę? Ale nie chcesz ich wyłączać, by nie przegapić ważnej wiadomości? Jest rozwiązanie. W aplikacji na telefon możesz ustawić alerty tak, aby informowały cię tylko w przypadku ważnych i wyczekiwanych wiadomości. W tym celu trzeba kliknąć pionowe ||| w górnym lewym roku, zjechać na sam dół, wejść w ustawienia aplikacji, wybrać swój e-mail i w sekcji powiadomień wybrać tylko te o wysokim priorytecie.

Kolorowe gwiazdki i inne znaczniki
Jeżeli żółte gwiazdki nie są dla ciebie wystarczającym oznaczeniem i chcesz wyróżnić inne wiadomości, to jest na to sposób. W tym celu należy wejść w ogólne ustawienia skrzynki i zjechać w dół do ustawień Gwiazdek. Tam wystarczy przesunąć kursorem symbole, z których chcemy korzystać i zapisać zmiany. Od teraz klikając kilkukrotnie na gwiazdkę obok wiadomości możemy wybrać jej kolor.

Okienko podglądu wiadomości
Domyślne ustawienia Gmaila wyświetlają tylko listę twoich wiadomości. Żeby przeczytać którąś z nich musisz w nią wejść. Wtedy jednak nie będziesz widział pozostałych wiadomości, a w niektórych przypadkach może to być przydatne. Okazuje się, że nie trzeba otwierać Gmaila w dwóch oddzielnych oknach, żeby widzieć treść wiadomości oraz listę. Istnieje bowiem możliwość włączenia okienka podglądu. W tym celu należy wejść w ustawienia i przejść do sekcji Zaawansowane. Tam ukrytych jest kilka przydatnych opcji, w tym wspomniane Okienko podglądu. Po jego włączeniu i zapisaniu zmian, nad listą wiadomości, zaraz obok ikony ustawień, pojawi się nowy przycisk. Wciskając go możemy wybrać, w jaki sposób wyświetla się podgląd wiadomości.

Panel boczny
Korzystanie z innych usług Google w Gmailu jest możliwe od momentu wprowadzenia bocznego panelu, który ukrywa się po prawej stronie ekranu. Po jego wysunięciu można skorzystać z kilku innych aplikacji dostarczonych przez Google. Można np. sprawdzić harmonogram i dodać lub edytować wydarzenia w Kalendarzu, utworzyć notatkę lub listę w Keep oraz dodać zadania do wykonania i terminy w Liście zadań. Dodatkowo istnieje opcja dodania innych narzędzi, dzięki którym z poziomu skrzynki, można wykonywać zadania w innych programach jak np. Trello, Dropbox, Asana itd. Wystarczy wcisnąć + pod ikonami narzędzi Google i pobrać interesujące nas dodatki. Otwarte aplikacje można też szybko przenieść do oddzielnej karty za pomocą przycisku znajdującego się obok "x".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy