Pociągi w Polsce już się nie spóźniają. Bo zmieniono definicję spóźnienia i 6 minut się nie liczy

Składy PKP Intercity należą do najmniej punktualnych w kraju. Ale najgorszy wynik zanotował czeski przewoźnik Leo Express.
Składy PKP Intercity należą do najmniej punktualnych w kraju. Ale najgorszy wynik zanotował czeski przewoźnik Leo Express. Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
Urząd Transportu Kolejowego stwierdził, że pociąg przyjeżdżający na stację 6 minut później, niż powinien, jest "o czasie". Okazało się to rewelacyjną metodą na poprawienie punktualności transportu kolejowego w całej Polsce.


UTK argumentuje, że podobne metody do wyliczania punktualności pociągów obowiązują w Niemczech, Belgii i Francji. Nie da się jednak ukryć, że do tej pory margines spóźnienia był o minutę mniejszy – wynosił dokładnie 4 minuty i 59 sekund.

Obecnie pociąg przyjeżdżający na stację 5 minut i 59 sekund po czasie z rozkładu jest traktowany jako docierający na miejsce "o czasie" – pisze serwis Rynek-Kolejowy.pl.

Statystyki UTK wyglądają więc całkiem nieźle. W pierwszym kwartale 2019 roku punktualnie do stacji docelowych dotarło 93,06 proc. pociągów. Najlepszy pod tym względem był luty, gdy punktualnych było 94,34 proc. pociągów. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę również opóźnienia do 6 minut, to naprawdę punktualnych w I kwartale było 79,8 proc. pociągów.

Najbardziej punktualnym przewoźnikiem, który operuje na infrastrukturze PKP PLK, jest Arriva RP. W I kwartale 2019 roku 97,54 proc. pociągów tego przewoźnika kursowało punktualnie. Na drugim miejscu uplasowała się Łódzka Kolej Aglomeracyjna (95,91 proc.), na trzecim Koleje Wielkopolskie (95,72 proc.).


Co ciekawe bardzo kiepski start zaliczył czeski przewoźnik Leo Express. W marcu osiągnął on punktualność na poziomie zaledwie 42,86 procent. Trzeba jednak pamiętać, że obsługuje on tylko jedno połączenie.

PKP Intercity osiągnęło punktualność na poziomie 80,89 proc. Mimo wszystko to spora poprawa, bo w III kwartale 2018 punktualnie do celu dojechało tylko 66,68 proc. pociągów, w IV kwartale 2018 – 72,53 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy