Brytyjczycy chcą wyprodukować kupę cegieł. I to dosłownie – z pozostałości po odchodach

Naukowcy próbują wykorzystać resztki ludzkich odchodów do produkcji cegieł
Naukowcy próbują wykorzystać resztki ludzkich odchodów do produkcji cegieł Foto: tOrange.biz
Na dość nietypowy pomysł wpadli naukowcy na Wyspach. W ten sposób z jednej strony pozbędą się niepożądanych resztek z oczyszczalni ścieków, które do tej pory spalali. A z drugiej zyskają sporo materiału do budowy domów i magazynów.


Oczywiście podstawowym pytaniem, jakie nasuwa się w związku z nowym rodzajem cegieł, jest zapach. Ponoć nie ma z tym problemu. Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że marnowanie osadu z oczyszczalni ścieków nie ma sensu i uznali, że po wysuszeniu można go używać do budowy domów i obiektów przemysłowych – podaje BBC.

Korzyści jest przynajmniej kilka. Do tej pory to, co pozostało w oczyszczalni ścieków spalano, a popiół zakopywano. Tymczasem wykorzystanie popiołu do budowy będzie dużo prostsze i mniej energochłonne. Na dodatek do budowy zużyje się mniej materiałów naturalnych.

Np. produkcja cegieł wymaga wydobywania olbrzymich ilości gliny, podobnie jest z cementem, piaskiem itp. Oczyszczalnia pod Londynem podpisała kontrakt z firmą, która miesza popiół z wodą, cementem i substancją neutralizującą dwutlenek węgla, a następnie produkuje z tego cegły.


Będą też cieplutkie
Podobne projekty są też realizowane w Australii. Tamtejsi badacze stwierdzili, że 30 procent naszych resztek naszych odchodów jest wysyłane na wysypisko śmieci. A to spora strata. Biocegły są świetnym sposobem na wykorzystanie tych resztek i rozwiązanie problemu części ścieków. Naukowcy stwierdzili, że 1,5 biliona cegieł wyprodukowanych na całym świecie, wymaga około 3,13 miliarda metrów sześciennych gliniastej gleby. To równowartość 1000 boisk piłkarskich, wykopanych aż do głębokości 440 metrów.

W Australii mieszanina z odchodami przeszła wszelkie niezbędne testy wytrzymałościowe. Na dodatek okazało się, że biocegły są bardziej porowate niż standardowe. To oznacza, że są lepszymi izolatorami, przeciwdziałającymi ucieczkom ciepła.

Na dodatek ich produkcja jest mniej energochłonna, co może znacznie obniżyć ślad węglowy firm produkcyjnych i rachunki za energię.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.