Polska firma zdobyła milion złotych w prestiżowym konkursie. Rozwiązali problem milionów Polaków

Martyna Sztaba, CEO i współwłaścicielka firmy Syntoil.
Martyna Sztaba, CEO i współwłaścicielka firmy Syntoil. fot materiały prasowe
Polski startup Syntoil aż dwukrotnie stanął na podium konkursu dla startupów zaangażowanych społecznie Chivas Venture 2019. Zajął drugie miejsce w wyborze jury oraz trzecie w głosowaniu internautów. Łącznie Syntoil zdobył 250 tys. dolarów, umożliwiające dalszy rozwój biznesu


–Jesteśmy strasznie dumni, bo pierwszy raz w historii konkursu Chivas Venture polski projekt wszedł do głównego finału i zdobył miejsce na podium. Pół roku przygotowań, podróże, warsztaty, polski finał, ćwierćfinały, półfinały i ostatecznie finał z dwoma nagrodami – podsumowuje Martyna Sztaba, CEO i współwłaścicielka firmy Syntoil cytowana w komunikacie prasowym.

Podczas konkursu filmy oceniane były pod kątem możliwości dokonania trwałej zmiany społecznej, a także modelu biznesowego i skalowalności projektów.

Co takiego robi polska firma? Rozwiązuje problem ponad miliarda zużytych opon powstających każdego roku. A konkretniej stworzyła technologię, która pozwala przetworzyć zużyte opony do tzw. sadzy technicznej. To ważny składnik w produkcji gumy czy tworzyw sztucznych.

Opony zamienią się w tworzywa sztuczne
Sadza techniczna to też ważny element pasów przenośnikowych i taśmociągów w kopalniach, które również trzeba regularnie wymieniać. Jest też składnikiem uszczelek czy barwników. Wykorzystuje się ją także w znacznych ilościach w laptopach, monitorach i deskach rozdzielczych samochodów.


Technologia sprawia, że można łatwo otrzymać z brudnej, praktycznie bezużytecznej sadzy, jej tanią, czystą wersję, z której można wyprodukować gumę, farby, lakiery lub tworzywa sztuczne.

Przy takiej inwestycji można zarobić i na wejściu i na wyjściu.Można dostać 50-70 euro dopłaty za tonę zutylizowanych opon, a sadzę techniczną sprzedać po 3500 zł za tonę. To bardzo dobra cena. Oprócz zysku dla firmy, zyskuje także środowisko - mniej opon jest palone, wyrzucając do atmosfery tony szkodliwych dla zdrowia substancji.

Najwyższą nagrodę z puli 1 mln dolarów otrzymała firma Xilinat z Meksyku. Przetwarza ona odpady rolnicze w naturalne zamienniki cukru, które wyglądają i smakują jak zwykły cukier, ale są niskokaloryczne i mogą być spożywane przez chorych na cukrzycę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.