Przedsiębiorca nie ma prawa się mylić, ma prawo płacić za błędy. Pomysł Emilewicz utrącony

Jadwiga Emilewicz miała rewolucyjny pomysł dla małego biznesu: chciała dać przedsiębiorcom prawo do błędu. Reszta rządu stanęła okoniem
Jadwiga Emilewicz miała rewolucyjny pomysł dla małego biznesu: chciała dać przedsiębiorcom prawo do błędu. Reszta rządu stanęła okoniem Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Propozycja minister Emilewicz wywołała w rządzie i centralnych urzędach furię – pisze Dziennik. A chodzi o sprawę zdawałoby się dość błahą – pani minister chciała tylko przyznać początkującym przedsiębiorcom prawo do błędu. Inni ministrowie i urzędy stwierdzili, że to niemożliwe.


Resort przedsiębiorczości, którym kieruje Jadwiga Emilewicz, zaproponował wprowadzenie tak zwanego prawa do błędu. Miałoby to być ułatwienie dla nowych w biznesie i polegałoby na tym, że w przypadku mniej istotnego naruszenia przepisów związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą przedsiębiorca nie będzie podlegał karze. Musiałby jedynie usunąć owo naruszenie w wyznaczonym przez urzędników terminie.

To prawo przysługiwałoby mikro, małym i średnim firmom w ciągu roku od założenia działalności. Wpisywałoby się też w ułatwienia dla biznesu, o których głośno mówi pół rządu z premierem Morawieckim na czele. Dziennik przytacza zresztą słowa premiera, dotyczące zaufania do przedsiębiorców i ich uczciwości.

Pieniądze i ambicje?
Okazało się, że większość ministerstw, które dostały do zaopiniowania projekt resortu przedsiębiorczości, nie zostawiła na nim suchej nitki. Jeśli przedsiębiorca się pomyli, ma płacić kary. Koniec i kropka.

W przypadku ministerstwa finansów w grę wchodzić mogą też urażone ambicje – bo Ministerstwo Przedsiębiorczości wcześniej skrytykowało pomysł resortu finansów na wprowadzenie tzw. testu przedsiębiorczości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.