Uwaga na automatyczne rozliczenie w Twój e-PIT. Tysiące Polaków może dodatkowo zapłacić

Zdałeś się na automatyczne rozliczanie w Twój e-PIT? System mógł nie uwzględnić wszystkich przysługujących ci ulg.
Zdałeś się na automatyczne rozliczanie w Twój e-PIT? System mógł nie uwzględnić wszystkich przysługujących ci ulg. fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Zła wiadomość dla tych, którzy zdali się na automatyczne rozliczenie podatku w Twój e-PIT. Okazuje się, że zamiast otrzymać zwrot podatku, mogą nie dostać go wcale, a nawet zostać zmuszonym do zapłacenia dodatkowej kwoty. Wszystkiego mogliby uniknąć, gdyby nie powierzyli swojego rozliczenia systemowi.


Zapłata zawyżonego podatku
W tym roku deklarację on-line złożyło 16 mln Polaków, zaś 7 mln skorzystało w tym celu z usługi Twój e-PIT. 2,2 mln zdecydowało się na rozliczenie automatyczne. Niestety dla tysięcy z nich wybór „wygodnej” opcji skończy się wezwaniem do zapłaty podatku - system bowiem nie uwzględnił wszystkich należnych podatnikowi ulg.

– System nie uwzględnia automatycznie bardzo wielu ulg, które prowadzą do obniżenia podatku – zauważa Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file, dostawcy aplikacji e-pity do rozliczeń PIT-ów online.

Ulgi, których nie uwzględnia Twój e-PIT
Jak zauważa ekspert, system automatycznie wprowadza jedynie takie ulgi, o których prawnie wiadomo, czyli składki ZUS, składki zdrowotne, a także ulgę prorodzinną do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

To oznacza, że ulgi takie jak: prorodzinna, rehabilitacyjna, abolicyjna, internetowa, z tytułu opłacania składek na IKZE, budowlana i inna, do której posiadamy prawo nabyte w latach wcześniejszych oraz ulgi z z tytułu darowizn na cele: krwiodawstwa, pożytku publicznego, kultu religijnego i charytatywno - opiekuńcze kościołów, nie zostaną automatycznie wpisane w rozliczenie Twój e-PIT.

Korekta PIT-a
Na szczęście jeszcze w maju istnieje możliwość złożenia korekty PIT-a, jak zwracają uwagę eksperci firmy e-file. Skorygowane błędy w formie deklaracji należy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przesłać za pośrednictwem poczty. Można również skorzystać z korekty w formie elektronicznej, choć niestety nie za pomocą systemu Twój e-PIT.


– Twój e-PIT został stworzony do wysyłania deklaracji w terminie rozliczeń, czyli do 30 kwietnia 2019, nie zaś do korygowania ich później. Już samo podpisanie korekty jest niemożliwe, ponieważ prawo wymaga, aby podpis elektroniczny na niej składał się z pięciu danych autoryzujących. Są to: imię, nazwisko, PESEL/NIP, data urodzenia i kwota przychodu. System logowania się do aplikacji Twój e- PIT zakłada podanie jedynie trzech spośród tych danych – tłumaczy Kaczmarek.

Istnieją jednak inne systemy, dzięki którym możemy złożyć korektę, m.in. program e-pity.
Warto pamiętać, że aby złożyć korektę po otrzymaniu z urzędu skarbowego pisma wzywającego do zapłaty zawyżonego podatku, musimy najpierw żądaną opłatę uiścić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.