Uwaga na automatyczne rozliczenie w Twój e-PIT. Tysiące Polaków może dodatkowo zapłacić

Zdałeś się na automatyczne rozliczanie w Twój e-PIT? System mógł nie uwzględnić wszystkich przysługujących ci ulg.
Zdałeś się na automatyczne rozliczanie w Twój e-PIT? System mógł nie uwzględnić wszystkich przysługujących ci ulg. fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Zła wiadomość dla tych, którzy zdali się na automatyczne rozliczenie podatku w Twój e-PIT. Okazuje się, że zamiast otrzymać zwrot podatku, mogą nie dostać go wcale, a nawet zostać zmuszonym do zapłacenia dodatkowej kwoty. Wszystkiego mogliby uniknąć, gdyby nie powierzyli swojego rozliczenia systemowi.


Zapłata zawyżonego podatku
W tym roku deklarację on-line złożyło 16 mln Polaków, zaś 7 mln skorzystało w tym celu z usługi Twój e-PIT. 2,2 mln zdecydowało się na rozliczenie automatyczne. Niestety dla tysięcy z nich wybór „wygodnej” opcji skończy się wezwaniem do zapłaty podatku - system bowiem nie uwzględnił wszystkich należnych podatnikowi ulg.

– System nie uwzględnia automatycznie bardzo wielu ulg, które prowadzą do obniżenia podatku – zauważa Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file, dostawcy aplikacji e-pity do rozliczeń PIT-ów online.

Ulgi, których nie uwzględnia Twój e-PIT
Jak zauważa ekspert, system automatycznie wprowadza jedynie takie ulgi, o których prawnie wiadomo, czyli składki ZUS, składki zdrowotne, a także ulgę prorodzinną do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

To oznacza, że ulgi takie jak: prorodzinna, rehabilitacyjna, abolicyjna, internetowa, z tytułu opłacania składek na IKZE, budowlana i inna, do której posiadamy prawo nabyte w latach wcześniejszych oraz ulgi z z tytułu darowizn na cele: krwiodawstwa, pożytku publicznego, kultu religijnego i charytatywno - opiekuńcze kościołów, nie zostaną automatycznie wpisane w rozliczenie Twój e-PIT.

Korekta PIT-a
Na szczęście jeszcze w maju istnieje możliwość złożenia korekty PIT-a, jak zwracają uwagę eksperci firmy e-file. Skorygowane błędy w formie deklaracji należy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przesłać za pośrednictwem poczty. Można również skorzystać z korekty w formie elektronicznej, choć niestety nie za pomocą systemu Twój e-PIT.


– Twój e-PIT został stworzony do wysyłania deklaracji w terminie rozliczeń, czyli do 30 kwietnia 2019, nie zaś do korygowania ich później. Już samo podpisanie korekty jest niemożliwe, ponieważ prawo wymaga, aby podpis elektroniczny na niej składał się z pięciu danych autoryzujących. Są to: imię, nazwisko, PESEL/NIP, data urodzenia i kwota przychodu. System logowania się do aplikacji Twój e- PIT zakłada podanie jedynie trzech spośród tych danych – tłumaczy Kaczmarek.

Istnieją jednak inne systemy, dzięki którym możemy złożyć korektę, m.in. program e-pity.
Warto pamiętać, że aby złożyć korektę po otrzymaniu z urzędu skarbowego pisma wzywającego do zapłaty zawyżonego podatku, musimy najpierw żądaną opłatę uiścić.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.