Szydło dała "popis" ekonomicznej wiedzy. Twierdzi, że polska gospodarka prześcignęła szwedzką

Beacie Szydło pomyliły się pojęcia. Zamiast porównywać gospodarki za pomocą wskaźnika PKB per capita, użyła miernika PKB.
Beacie Szydło pomyliły się pojęcia. Zamiast porównywać gospodarki za pomocą wskaźnika PKB per capita, użyła miernika PKB. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej – chwali się na Twitterze wicepremier ds. społecznych Beata Szydło. W swoim wpisie powołała się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dane jak najbardziej są prawdziwe, jednak była premier nie wzięła pod uwagę kilku ważnych szczegółów.


Polska gospodarka większa od szwedzkiej?
– Wg IMF polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest wieksza od szwedzkiej, nasz PKB to 586 mld US, Szwecji 551. Rozwój jest dla nas najważniejszy – napisała Szydło na Twitterze. Następnie dodała, że Polska idzie w dobrym kierunku pod rządami PiS i że „to pomaga polskim rodzinom”.

Dane, na które powoływała się wicepremier pochodzą z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (ang. International Money Fund, IMF). To organizacja działająca w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Informacje podawane przez instytucję są jak najbardziej wiarygodne.

PKB a PKB per capita
Tyle że porównując gospodarki i zamożność danych krajów nie stosuje się wskaźnika PKB, ponieważ ten nie uwzględnia liczby ludności. Z tego powodu o wiele bardziej wiarygodnym miernikiem dobrobytu społeczeństwa jest wskaźnik PKB per capita, czyli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Według wskaźnika PKB per capita prezentowanego na stronie Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2018 r. w Szwecji to 53 870 dol. na mieszkańca, zaś w Polsce to zaledwie 15 430 dol.

Ekonomiczna pomyłka byłej premier natychmiast została jej wytknięta przez internautów. Zwrócili oni uwagę na fakt, że w Szwecji żyje niecałe 10 mln obywateli, zaś w Polsce mieszkańców jest aż 38 mln.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy