Szydło dała "popis" ekonomicznej wiedzy. Twierdzi, że polska gospodarka prześcignęła szwedzką

Beacie Szydło pomyliły się pojęcia. Zamiast porównywać gospodarki za pomocą wskaźnika PKB per capita, użyła miernika PKB.
Beacie Szydło pomyliły się pojęcia. Zamiast porównywać gospodarki za pomocą wskaźnika PKB per capita, użyła miernika PKB. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej – chwali się na Twitterze wicepremier ds. społecznych Beata Szydło. W swoim wpisie powołała się na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dane jak najbardziej są prawdziwe, jednak była premier nie wzięła pod uwagę kilku ważnych szczegółów.


Polska gospodarka większa od szwedzkiej?
– Wg IMF polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest wieksza od szwedzkiej, nasz PKB to 586 mld US, Szwecji 551. Rozwój jest dla nas najważniejszy – napisała Szydło na Twitterze. Następnie dodała, że Polska idzie w dobrym kierunku pod rządami PiS i że „to pomaga polskim rodzinom”.

Dane, na które powoływała się wicepremier pochodzą z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (ang. International Money Fund, IMF). To organizacja działająca w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Informacje podawane przez instytucję są jak najbardziej wiarygodne.

PKB a PKB per capita
Tyle że porównując gospodarki i zamożność danych krajów nie stosuje się wskaźnika PKB, ponieważ ten nie uwzględnia liczby ludności. Z tego powodu o wiele bardziej wiarygodnym miernikiem dobrobytu społeczeństwa jest wskaźnik PKB per capita, czyli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Według wskaźnika PKB per capita prezentowanego na stronie Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2018 r. w Szwecji to 53 870 dol. na mieszkańca, zaś w Polsce to zaledwie 15 430 dol.

Ekonomiczna pomyłka byłej premier natychmiast została jej wytknięta przez internautów. Zwrócili oni uwagę na fakt, że w Szwecji żyje niecałe 10 mln obywateli, zaś w Polsce mieszkańców jest aż 38 mln.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.