Pałeczki salmonelli na skorupkach jajek. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega

GIS ostrzega przed salmonellą na skorupkach jajek
GIS ostrzega przed salmonellą na skorupkach jajek Tomasz Waszczuk / Agencja Gazeta
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bakteriami Salmonelli, które zostały wykryte na skorupkach jaj produkowanych przez fermę "Złote jajko" z Gozdowa. Numer partii skażonych jajek to 20.05.2019 (12) – to jednocześnie data przydatności do spożycia.


Jajka oznaczone są kodem 3-PL14271307. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii w piątek. Inspektorat zaleca, by jajek ze skażonej partii nie należy spożywać, zwłaszcza na surowo. Mogą one potencjalnie zagrozić zdrowiu. Co więcej, bakterie mogą przenieść się na inne powierzchnie w wyniku kontaktu ze skażonymi jajami.

O wynikach badań poinformowano powiatowych lekarzy weterynarii właściwych na siedzibę producenta oraz zakładu, który pakował jaja. Również sieć handlowa, do której trafiły jaja otrzymała informację o konieczności wycofania produktu z obrotu.

Jak zakazić się salmonellą?
Spożycie zakażonych jaj może się skończyć bólami brzucha, biegunką, nudnościami i wymiotami. Większość osób wychodzi z zakażenia obronną ręką, jednak dla niektórych może się ono zakończyć pobytem w szpitalu.

Do zatrucia dochodzi na ogół po zjedzeniu nieświeżych jajek, mięsa czy rozmrażanych lodów. Pierwsze objawy są nagłe i pojawiają się już po kilku – kilkunastu godzinach od zakażenia.

Kilka miesięcy temu o bakterii zrobiło się głośno, po tym jak zostały one znalezione w ciastach sprzedawanych w jednej z warszawskich kawiarni Green Cafe Nero. Centrala kawiarni potraktowała sprawę bardzo poważnie i nie chowa głowy w piasek. W opublikowanym na Facebooku oświadczeniu, sieć zapewnia, że ściśle współpracuje z sanepidem, prowadzi też własne dochodzenie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.