Kaucja za plastikowe butelki w Polsce. Minister ujawnił, ile może wynosić

Wkrótce plastikowe odpady zyskają na wartości. W Polsce zostanie wprowadzona kaucja w wysokości 10 groszy.
Wkrótce plastikowe odpady zyskają na wartości. W Polsce zostanie wprowadzona kaucja w wysokości 10 groszy. fot. Sorapop Udomsri/123rf.com
Niemcy już od lat prowadzą proekologiczną politykę skupu butelek. Nie tylko tych szklanych, ale i plastikowych. Teraz takie rozwiązanie może zostać wprowadzone także w Polsce.


Ile wyniesie kaucja za plastikową butelkę?
Jak podaje Super Express, zdaniem ministra środowiska Henryka Kowalczyka ta opłata ma mobilizować, żeby odnieść butelkę do punktu skupu lub automatu. Takie rozwiązanie sprawi, że więcej surowca będzie poddawane recyklingowi. Z ust Kowalczyka pada nawet konkretna kwota: 10 groszy.

O tym, że owa opłata może zostać wprowadzona, pisaliśmy już w kwietniu. Wtedy podaliśmy, że producenci, którzy wprowadzają na rynek opakowania, będą musieli zapłacić za ich zbiórkę i późniejszy recykling.

Producenci zapłacą za swój plastik
Szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk przyznał, że obecnie mamy problem z ceną za skup surowców wtórnych. Nie opłaca się ich przyjmować, przez co mniejszy jest ich recykling.

Zdaniem ministerstwa wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów ma to zmienić. Producenci, którzy wprowadzą na rynek opakowania, będą płacić za ich zbiórkę i recykling.

Według Forum Gospodarki Odpadami ściągniecie od przemysłu opakowaniowego nawet 2 groszy od opakowania mogłoby dać ok. 2 mld zł, które pokryłby część kosztu zbiórki i zagospodarowania takich odpadów.

Wprowadzenie systemu kaucyjnego może kosztować
W 2017 r. resort środowiska przeprowadził analizę, według której wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego opartego o automaty przyjmujące opakowania to koszt 19-24 mld zł.

Prowadzenie przez pięć lat systemu kaucji opartego w całości o automatyczną zbiórkę odpadów przy pomocy specjalnych maszyn rozmieszczonych w sklepach kosztowałoby ok. 24 mld zł.

Produkcja plastiku
Warto przy tym wiedzieć, ile plastiku produkuje przeciętna osoba. Polski internetowy OmniCalculator oddał do dyspozycji użytkowników odpowiednie narzędzie. Dzięki niemu możemy sobie sami wyliczyć, ile plastiku produkujemy.

Według różnych szacunków, każdego roku do oceanów wyrzucanych jest od 4,8 do nawet 12,7 milionów ton plastiku. Jest on nawet w naszym jedzeniu i w wodzie, którą pijemy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.