W Senacie wzrośnie iloraz inteligencji. Zamontują w nim sztuczną, będzie śledzić i słuchać senatorów

W Senacie zamontują system do automatycznego sporządzania stenogramów
W Senacie zamontują system do automatycznego sporządzania stenogramów Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W Senacie zostanie zamontowana sztuczna inteligencja. Będzie śledzić senatorów, uczyć się rozpoznawania ich twarzy i głosu. System ma automatycznie tworzyć stenogramy ze wszystkich posiedzeń. Sami senatorowie podchodzą do tego z dużą rezerwą.


Kancelaria Senatu podała informację o zamiarze zainstalowania w izbie wyższej parlamentu samouczącego się systemu rozpoznawania twarzy i głosu senatorów – pisze Rzeczpospolita.pl. W materiałach wrzuconych do internetu kancelaria wyjaśnia, jak ma działać system. Wynika z nich, że komputerowy algorytm ma automatycznie rozpoznawać przemawiających senatorów, nawet wtedy gdy nie są widoczne ich twarze.


System ma też identyfikować członków rządu i innych gości, choć tu nie jest wykluczona niewielka pomoc obsługi. Program ma sam się uczyć, odróżniać osoby mówiące w tym samym czasie, a nawet znać podstawowe słowa po angielsku i łacinie.

Po co ten system?
Wszystko jest realizowane w ramach programu GovTech. Celem nowego systemu w Sejmie ma być automatyczne sporządzenie stenogramów z posiedzeń. Będą one powiązane z relacjami wideo. W ten sposób Senat chce wyeliminować błędy ludzkie. System ma nawet stawiać przecinki w odpowiednich miejscach w stenogramie.


W Senacie pomysł wprowadzenia sztucznej inteligencji nie budzi entuzjazmu.

– Przy wdrażaniu nowinek technicznych trzeba uważać, by nie powstały wątpliwości, kto tak naprawdę ma wpływ na proces stanowienia prawa w Polsce. Zawsze mogą pojawić się też zarzuty ze strony opozycji, że system jest wykorzystywany w celach pozamerytorycznych – twierdzi senator PiS Jan Maria Jackowski, cytowany przez Rzeczpospolitą.


Inni zauważają, że po ostatniej kompromitacji resortu Zbigniewa Ziobry, może jednak lepiej będzie oddać proces stanowienia prawa w ręce maszyn.

Jednak Kancelaria Senatu przypomina, że ma obowiązek zapewnić transmisje z posiedzeń Senatu oraz komisji senackich, wraz z zapisami stenograficznymi z tych posiedzeń na swojej stronie internetowej. Tylko podczas ostatniej, VII kadencji zebrało się ponad 9,5 tysiąca stron zapisów, co nie sprzyja szybkiemu odnajdywaniu informacji.

– Szukamy rozwiązania, które pozwoli opracować przystępniejszą formę transmisji video z obrad oraz ułatwi odnajdywanie nagrań poszczególnych wypowiedzi senatorów. Formę, która umożliwi dodanie linków z nagraniem do konkretnego miejsca w stenopisie, co sprawi, że opisy mówców w transmisji video byłyby trafniejsze i szybciej dostępne – piszą senaccy urzędnicy.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby