Turcy chcą przekopać Mierzeję Wiślaną. Swoją pracę wycenili na… 1 złoty

Wykonawca do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej poszukiwany. Wśród chętnych znalazła się turecka firma, która zaproponowała wykonanie prac za 1 zł.
Wykonawca do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej poszukiwany. Wśród chętnych znalazła się turecka firma, która zaproponowała wykonanie prac za 1 zł. Foto: Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Firma Kolin Insaat z Turcji zaproponowała wyjątkową kwotę za przekop Mierzei Wiślanej. Swoją pracę wyceniła na kwotę 1 zł. – Nie traktujemy tej oferty poważnie – przekonuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.


Praca za złotówkę
Do przetargu na pierwszą część budowy drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską zgłosiło się siedem firm. Oferta jednej z nich - turecka spółka Kolin Insaat - przykuwa uwagę swoją atrakcyjnie niską ceną - złotówki.

Jak zwrócił uwagę Urząd Morski w Gdyni, Turcy zaznaczyli, że ich oferta jest „testowa”. Jednak zagadką jest, co kryje się pod tym pojęciem.

– Nie traktujemy tej oferty poważnie. Być może jest to błąd. Analiza ofert wyjaśni, o co chodzi z tak niepoważnie niską ofertą – przekonuje biuro prasowe resortu gospodarki morskiej i żeglugi w rozmowie z portalem next.gazeta.pl.

Koszt przekopu Mierzei Wiślanej

Mimo dziwnie niskiej kwoty oferta złożona przez Turków jest jedyną, która zmieściła się w budżecie Urzędu Morskiego, przewidzianym na przekop Mierzei. Najniższa z pozostałych sześciu ofert opiewała na 992,3 mln zł (złożona przez belgisko-polskie konsorcjum Besix/NDI), podczas gdy budżet, jakim dysponuje urząd to ok. 718,1 mln zł.

Najdrożej wycenio się konsorcjum Polbud-omorze z CRCC Harbour & Channel Engineering Bureau Group i China Railway 14th Bureau Grup. Oferta firm wyniosła prawie 1,5 mld zł.

Jak pisał Konrad Bagiński w INNPoland.pl, koszty przekopu Mierzei Wiślanej rosną jak na drożdżach. Rząd pomylił się w wycenie przekopania Mierzei Wiślanej. Najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że przekop jest nieoszacowany przynajmniej o pół miliarda. Nawet jeśli Urząd Morski wybierze najtańszą w przetargu ofertę, koszty jej wykonania nadal mogą wzrosnąć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.