Turcy chcą przekopać Mierzeję Wiślaną. Swoją pracę wycenili na… 1 złoty

Wykonawca do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej poszukiwany. Wśród chętnych znalazła się turecka firma, która zaproponowała wykonanie prac za 1 zł.
Wykonawca do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej poszukiwany. Wśród chętnych znalazła się turecka firma, która zaproponowała wykonanie prac za 1 zł. Foto: Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Firma Kolin Insaat z Turcji zaproponowała wyjątkową kwotę za przekop Mierzei Wiślanej. Swoją pracę wyceniła na kwotę 1 zł. – Nie traktujemy tej oferty poważnie – przekonuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.


Praca za złotówkę
Do przetargu na pierwszą część budowy drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską zgłosiło się siedem firm. Oferta jednej z nich - turecka spółka Kolin Insaat - przykuwa uwagę swoją atrakcyjnie niską ceną - złotówki.

Jak zwrócił uwagę Urząd Morski w Gdyni, Turcy zaznaczyli, że ich oferta jest „testowa”. Jednak zagadką jest, co kryje się pod tym pojęciem.

– Nie traktujemy tej oferty poważnie. Być może jest to błąd. Analiza ofert wyjaśni, o co chodzi z tak niepoważnie niską ofertą – przekonuje biuro prasowe resortu gospodarki morskiej i żeglugi w rozmowie z portalem next.gazeta.pl.

Koszt przekopu Mierzei Wiślanej

Mimo dziwnie niskiej kwoty oferta złożona przez Turków jest jedyną, która zmieściła się w budżecie Urzędu Morskiego, przewidzianym na przekop Mierzei. Najniższa z pozostałych sześciu ofert opiewała na 992,3 mln zł (złożona przez belgisko-polskie konsorcjum Besix/NDI), podczas gdy budżet, jakim dysponuje urząd to ok. 718,1 mln zł.

Najdrożej wycenio się konsorcjum Polbud-omorze z CRCC Harbour & Channel Engineering Bureau Group i China Railway 14th Bureau Grup. Oferta firm wyniosła prawie 1,5 mld zł.

Jak pisał Konrad Bagiński w INNPoland.pl, koszty przekopu Mierzei Wiślanej rosną jak na drożdżach. Rząd pomylił się w wycenie przekopania Mierzei Wiślanej. Najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że przekop jest nieoszacowany przynajmniej o pół miliarda. Nawet jeśli Urząd Morski wybierze najtańszą w przetargu ofertę, koszty jej wykonania nadal mogą wzrosnąć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.