Turcy chcą przekopać Mierzeję Wiślaną. Swoją pracę wycenili na… 1 złoty

Wykonawca do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej poszukiwany. Wśród chętnych znalazła się turecka firma, która zaproponowała wykonanie prac za 1 zł.
Wykonawca do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej poszukiwany. Wśród chętnych znalazła się turecka firma, która zaproponowała wykonanie prac za 1 zł. Foto: Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Firma Kolin Insaat z Turcji zaproponowała wyjątkową kwotę za przekop Mierzei Wiślanej. Swoją pracę wyceniła na kwotę 1 zł. – Nie traktujemy tej oferty poważnie – przekonuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.


Praca za złotówkę
Do przetargu na pierwszą część budowy drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską zgłosiło się siedem firm. Oferta jednej z nich - turecka spółka Kolin Insaat - przykuwa uwagę swoją atrakcyjnie niską ceną - złotówki.

Jak zwrócił uwagę Urząd Morski w Gdyni, Turcy zaznaczyli, że ich oferta jest „testowa”. Jednak zagadką jest, co kryje się pod tym pojęciem.

– Nie traktujemy tej oferty poważnie. Być może jest to błąd. Analiza ofert wyjaśni, o co chodzi z tak niepoważnie niską ofertą – przekonuje biuro prasowe resortu gospodarki morskiej i żeglugi w rozmowie z portalem next.gazeta.pl.

Koszt przekopu Mierzei Wiślanej

Mimo dziwnie niskiej kwoty oferta złożona przez Turków jest jedyną, która zmieściła się w budżecie Urzędu Morskiego, przewidzianym na przekop Mierzei. Najniższa z pozostałych sześciu ofert opiewała na 992,3 mln zł (złożona przez belgisko-polskie konsorcjum Besix/NDI), podczas gdy budżet, jakim dysponuje urząd to ok. 718,1 mln zł.

Najdrożej wycenio się konsorcjum Polbud-omorze z CRCC Harbour & Channel Engineering Bureau Group i China Railway 14th Bureau Grup. Oferta firm wyniosła prawie 1,5 mld zł.

Jak pisał Konrad Bagiński w INNPoland.pl, koszty przekopu Mierzei Wiślanej rosną jak na drożdżach. Rząd pomylił się w wycenie przekopania Mierzei Wiślanej. Najbardziej ostrożne szacunki wskazują, że przekop jest nieoszacowany przynajmniej o pół miliarda. Nawet jeśli Urząd Morski wybierze najtańszą w przetargu ofertę, koszty jej wykonania nadal mogą wzrosnąć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła