Jest drogo, będzie jeszcze drożej. Deweloperzy nie zamierzają obniżać cen mieszkań

Deweloperzy nadal nie próbują nawet obniżać cen mieszkań
Deweloperzy nadal nie próbują nawet obniżać cen mieszkań Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Choć buduje się coraz więcej mieszkań, ich ceny nadal nie zamierzają spadać. Wraz ze wzrostem cen, nie spada także zainteresowanie Polaków kredytami hipotecznymi.


Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym wzrosły od początku roku już o 7 proc. - alarmuje serwis money.pl. Co więcej, zdaniem ekspertów ten trend w najbliższym czasie się nie odwróci.

Najwyższy skok cenowy - bo aż o 15 proc. zanotowały mieszkania budowane przez deweloperów w Szczecinie. Na rynku wtórnym z kolei, podobny wzrost zanotowano w Sosnowcu. Jedynym miastem, gdzie ceny mieszkań utrzymują się na stałym poziomie jest Gdynia. Pamiętać trzeba, że w 2018 ceny mieszkań wzrosły tam aż o 30 proc.


Wraz z rosnącymi cenami mieszkań poszło w górę zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Według danych Biura Informacji Kredytowej w kwietniu 2019 roku udzielono o prawie 8 proc. kredytów więcej, niż rok wcześniej.

Rośnie liczba udzielanych kredytów
Liczba udzielonych kredytów rośnie pomimo ograniczania przez banki dostępności do kredytów. Z roku na rok spada bowiem zdolność kredytowa Polaków. Nie poprawia sytuacji fakt rosnących pensji w wielu branżach.

Według danych GUS od stycznia do kwietnia 2019 r. oddano do użytku 63,9 tys. mieszkań, czyli o 9,3 proc więcej niż przed rokiem. Okazuje się jednak, że nie wpływa to w jakikolwiek sposób na trendy w cenach mieszkań.

Coraz wyraźniej rysuje się tu brak akceptacji klientów dla rosnących cen. Z drugiej jednak strony, nikt nie przewiduje, by ceny miały zacząć w przewidywalnej perspektywie spadać. Być może klienci „płaczą, ale płacą”.

Nie opłaca się kupować pod wynajem
Wraz z rosnącymi cenami mieszkań spada za to opłacalność kupowania mieszkania pod kątem wynajmu. Do tego na rynku pojawiają się kolejne oferty, więc konkurencja rośnie i może się przekładać na spadek popytu.

Eksperci agencji szacują, że w obecnej chwili rentowność mieszkania na wynajem wynosi około 5,02 proc. netto w skali roku. Trudno mówić, rzecz jasna, o jakimś załamaniu rynku – ale spadek jest widoczny, bowiem w połowie ubiegłego roku wskaźnik ten wynosił 5,3 proc.

Być może zatem los stawek na stołecznym rynku (i zapewne w innych dużych miastach) zależeć będzie od nastrojów w gospodarce i na rynku pracy: przy perspektywie dalszego wzrostu zatrudnienia oraz płac, zakup mieszkania – nawet przy horrendalnych cenach – nie będzie aż tak straszny.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł