Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada

Rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada: decyduje o tym wzrost cen nieruchomości oraz coraz większa liczba mieszkań na rynku.
Rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem spada: decyduje o tym wzrost cen nieruchomości oraz coraz większa liczba mieszkań na rynku. Fot. 123rf.com
Według Home Broker w ubiegłym roku ceny mieszkań w największych polskich miastach wzrosły o 15 proc. Poziom stawek za wynajem czy czynszów rósł w wyraźnie niższym tempie, co oznacza, że rentowność takiej inwestycji spadła. Do tego na rynku pojawiają się kolejne oferty, więc konkurencja rośnie i może się przekładać na spadek popytu.


Eksperci agencji szacują, że w obecnej chwili rentowność mieszkania na wynajem wynosi około 5,02 proc. netto w skali roku. Trudno mówić, rzecz jasna, o jakimś załamaniu rynku – ale spadek jest widoczny, bowiem w połowie ubiegłego roku wskaźnik ten wynosił 5,3 proc.

Najlepsze miejsce do inwestycji: Gdańsk
Największe i najpopularniejsze miasta wciąż ciągną statystyki: liderem jest jednak nie Warszawa, lecz Gdańsk, gdzie rentowność najmu dobija pułapu 5,81 proc. w skali roku (spadek z 6,14 proc. pół roku wcześniej). Jak zastrzega portal Interia, spory wpływ na ten rynek i rentowność najmu na nim mogą mieć mieszkania usytuowane blisko morza – tam stawki znacznie się różnią od tych w głębi lądu.

Poziom rentowności powyżej progu 5 proc. gwarantują wciąż Warszawa i Wrocław, odpowiednio 5,46 i 5,27 proc. Niewątpliwie, miasta te korzystają z wyśrubowanych cen za metr kw. – ponad 8 tys. zł – i nieustającej migracji z innych miast. W gronie dużych miast najgorzej wypadają Białystok i Poznań, w obu przypadkach rentowność nie przekracza 4,5 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.