Zakaz handlu a wierzący i praktykujący. Ujawniono, jak często robią zakupy w niedziele

Wierni nie potrzebują handlowych niedziel. Wolą ten czas spędzić w kościele z rodziną. Jednak jest ich tylko niewielki odsetek.
Wierni nie potrzebują handlowych niedziel. Wolą ten czas spędzić w kościele z rodziną. Jednak jest ich tylko niewielki odsetek. Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta
Zakaz handlu w niedziele nie przypadł do gustu wielu Polakom. Są jednak tacy, którym nie przeszkadzają zamknięte sklepy. Dla nich najważniejsze jest to, żeby w niedzielę pójść z rodziną do kościoła, a nie na zakupy.


Wierni wybierają kościół i rodzinę zamiast zakupów
Badania przeprowadzone przez SW Research wskazują, że więcej niż połowa ankietowanych robiła regularne niedzielne zakupy przed wprowadzeniem zakazu. Tylko 6 proc. przyznało, że nigdy nie robiło zakupów w niedzielę – donosi portal dlahandlu.pl.

To właśnie tym osobom nie przeszkadza zakaz, a nawet są zdania, że ustawa o ograniczeniu handlu to dobre rozwiązanie. Są to ludzie, którzy kultywują tradycje religijne, a ich zdaniem niedzielne zakupy to niewłaściwy sposób spędzania wolnego czasu.

Jednak nawet tak skrajni tradycjonaliści przyznają, że w czasach gdy kupowanie w niedzielę było normą, zdarzało im się złamać swoje zasady i zrobić zakupy.

Zakaz handlu dobija małe i średnie centra handlowe
Takie wnioski wynikają z badań Retail Institute po pierwszym kwartale bieżącego roku. Na zwiększonych ograniczeniach skorzystali jednak giganci. Wielkie galerie handlowe odnotowują coraz wyższe obroty i nigdy nie miały się lepiej.

Najbardziej ucierpiały małe centra, które w porównaniu do zeszłego roku odnotowały spadek liczby odwiedzających o 4,8 proc. Oberwało się również średnim centrom, których w pierwszym kwartale 2019 r. odwiedziło o 1,8 proc. klientów mniej.

Czy wrócą handlowe niedziele?
Mateusz Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie przyniósł oczekiwanych efektów dla drobnych przedsiębiorców – pisaliśmy w marcu. Wtedy też szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zdradził, że kwestia wolnych od handlu niedziel jest w rządzie analizowana.


W kwietniu natomiast ukazał się raport Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, z którego wynika, że zakaz handlu wręcz napędzał gospodarkę, a zwłaszcza turystykę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.