Niedziele handlowe mogą wrócić. Jacek Sasin zdradza, co rząd zamierza zrobić w tej sprawie

Jacek Sasin: "Nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione".
Jacek Sasin: "Nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione". Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Zaledwie w piątek Mateusz Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie przyniósł oczekiwanych efektów dla drobnych przedsiębiorców, a już dziś szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zdradził, że kwestia wolnych od handlu niedziel jest w rządzie analizowana. – Nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione, jeśli okazuje się, że ono nie wypełnia oczekiwań, które legły u jego podstaw – podkreślił.


Zmiany w zakazie handlu
Jacek Sasin, spytany w programie „Tłit” portalu wp.pl o likwidację wolnych od handlu niedziel odpowiedział, że rząd obecnie analizuje tę kwestię i sprawdza, jak wygląda rzeczywisty wpływ na sytuację handlu.

– Tutaj jest pewien szum informacyjny. Z jednej strony mamy informacje mówiące o tym, że ten zakaz źle wpływa również na te małe sklepy, na te rodzinne polskie przedsiębiorstwa, a tu chcieliśmy je wzmocnić – powiedział minister.

Na pytanie, czy możliwy jest krok w tył, szef KSRM odparł, że jeśli rozwiązanie się nie sprawdza, może zostać zmienione.

– Dzisiaj nie ma żadnej decyzji w tej sprawie. W tej chwili trwa ustalanie stanu faktycznego i rzeczywistego wpływu (zakazu, przyp. red.) handlu na rynek. Zobaczymy, jakie będą efekty i wtedy będziemy reagować – wyjaśnił.

Wszystko zależy od rządowych analiz
Wcześniej w podobnym tonie wypowiadała się minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. W rozmowie z RMF FM wypowiedziała się, że jeśli rządowe analizy wykazałyby, że zakaz się nie sprawdza, wówczas możliwa byłaby korekta ustawowa.

Zgodnie z obecnym kształtem ustawy w tym roku Polacy mogą robić zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 r. zakaz ma mieć jeszcze większe spektrum. W następnym roku niedziel handlowych ma być tylko siedem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.