Niedziele handlowe mogą wrócić. Jacek Sasin zdradza, co rząd zamierza zrobić w tej sprawie

Jacek Sasin: "Nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione".
Jacek Sasin: "Nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione". Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Zaledwie w piątek Mateusz Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie przyniósł oczekiwanych efektów dla drobnych przedsiębiorców, a już dziś szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin zdradził, że kwestia wolnych od handlu niedziel jest w rządzie analizowana. – Nigdy w polityce nie jest tak, że raz przyjęte rozwiązanie nie może być zmienione, jeśli okazuje się, że ono nie wypełnia oczekiwań, które legły u jego podstaw – podkreślił.


Zmiany w zakazie handlu
Jacek Sasin, spytany w programie „Tłit” portalu wp.pl o likwidację wolnych od handlu niedziel odpowiedział, że rząd obecnie analizuje tę kwestię i sprawdza, jak wygląda rzeczywisty wpływ na sytuację handlu.

– Tutaj jest pewien szum informacyjny. Z jednej strony mamy informacje mówiące o tym, że ten zakaz źle wpływa również na te małe sklepy, na te rodzinne polskie przedsiębiorstwa, a tu chcieliśmy je wzmocnić – powiedział minister.

Na pytanie, czy możliwy jest krok w tył, szef KSRM odparł, że jeśli rozwiązanie się nie sprawdza, może zostać zmienione.

– Dzisiaj nie ma żadnej decyzji w tej sprawie. W tej chwili trwa ustalanie stanu faktycznego i rzeczywistego wpływu (zakazu, przyp. red.) handlu na rynek. Zobaczymy, jakie będą efekty i wtedy będziemy reagować – wyjaśnił.

Wszystko zależy od rządowych analiz
Wcześniej w podobnym tonie wypowiadała się minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. W rozmowie z RMF FM wypowiedziała się, że jeśli rządowe analizy wykazałyby, że zakaz się nie sprawdza, wówczas możliwa byłaby korekta ustawowa.

Zgodnie z obecnym kształtem ustawy w tym roku Polacy mogą robić zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca oraz dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Od 2020 r. zakaz ma mieć jeszcze większe spektrum. W następnym roku niedziel handlowych ma być tylko siedem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.