Morawiecki przyznaje, że zakaz handlu nie spełnił nadziei. „Wyobrażam sobie zmiany”

Premier Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie spełnił pokładanych w nim nadziei i może zostać złagodzony.
Premier Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie spełnił pokładanych w nim nadziei i może zostać złagodzony. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki potwierdził na antenie TVN 24, że złagodzenie zakazu handlu w niedziele jest możliwe. Wprowadzone w życie w ubiegłym roku – i zaostrzone z początkiem 2019 roku – przepisy nie przyniosły oczekiwanych skutków dla drobnych przedsiębiorców.


Moja wyobraźnia jest w tym zakresie głęboko sięgająca – cytuje odpowiedź szefa rządu na pytania o możliwe zmiany, czy właściwie – wycofanie się z nich, portal money.pl. Legislacja miała dwa cele: „funkcję społeczną związaną z pracownikami, którzy chodzili do pracy w niedziele, ale już nie muszą” oraz promocję małego handlu pozostającego w polskich rękach.

Upadek kilku tysięcy sklepów
Pierwszy cel został zasadniczo spełniony, z drugim jednak jest kłopot. – U nas ewolucja gospodarcza doprowadziła do tego, że niepolskie sklepy i galerie wielkopowierzchniowe zdominowały handel. Takim cichym marzeniem było, by dzięki ustawie małe polskie sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazały, że tak się nie stało – kwitował Morawiecki. Ba, organizacje przedsiębiorców sygnalizują, że zakaz przyczynił się do upadku kilku tysięcy sklepów.

W Sejmie znajduje się projekt zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Początkowo nowelizacja była forsowana w szybkim tempie, z uwzględnieniem kilku nowych rygorów, m.in. zakazu nadużywania statusu placówki pocztowej. W tej chwili projekt utknął w procesie legislacyjnym i, jak podkreśla money.pl, nie jest jasne, co zawiera.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby