Morawiecki przyznaje, że zakaz handlu nie spełnił nadziei. „Wyobrażam sobie zmiany”

Premier Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie spełnił pokładanych w nim nadziei i może zostać złagodzony.
Premier Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie spełnił pokładanych w nim nadziei i może zostać złagodzony. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki potwierdził na antenie TVN 24, że złagodzenie zakazu handlu w niedziele jest możliwe. Wprowadzone w życie w ubiegłym roku – i zaostrzone z początkiem 2019 roku – przepisy nie przyniosły oczekiwanych skutków dla drobnych przedsiębiorców.


Moja wyobraźnia jest w tym zakresie głęboko sięgająca – cytuje odpowiedź szefa rządu na pytania o możliwe zmiany, czy właściwie – wycofanie się z nich, portal money.pl. Legislacja miała dwa cele: „funkcję społeczną związaną z pracownikami, którzy chodzili do pracy w niedziele, ale już nie muszą” oraz promocję małego handlu pozostającego w polskich rękach.

Upadek kilku tysięcy sklepów
Pierwszy cel został zasadniczo spełniony, z drugim jednak jest kłopot. – U nas ewolucja gospodarcza doprowadziła do tego, że niepolskie sklepy i galerie wielkopowierzchniowe zdominowały handel. Takim cichym marzeniem było, by dzięki ustawie małe polskie sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazały, że tak się nie stało – kwitował Morawiecki. Ba, organizacje przedsiębiorców sygnalizują, że zakaz przyczynił się do upadku kilku tysięcy sklepów.

W Sejmie znajduje się projekt zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Początkowo nowelizacja była forsowana w szybkim tempie, z uwzględnieniem kilku nowych rygorów, m.in. zakazu nadużywania statusu placówki pocztowej. W tej chwili projekt utknął w procesie legislacyjnym i, jak podkreśla money.pl, nie jest jasne, co zawiera.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.