Morawiecki przyznaje, że zakaz handlu nie spełnił nadziei. „Wyobrażam sobie zmiany”

Premier Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie spełnił pokładanych w nim nadziei i może zostać złagodzony.
Premier Morawiecki przyznał, że zakaz handlu w niedziele nie spełnił pokładanych w nim nadziei i może zostać złagodzony. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki potwierdził na antenie TVN 24, że złagodzenie zakazu handlu w niedziele jest możliwe. Wprowadzone w życie w ubiegłym roku – i zaostrzone z początkiem 2019 roku – przepisy nie przyniosły oczekiwanych skutków dla drobnych przedsiębiorców.


Moja wyobraźnia jest w tym zakresie głęboko sięgająca – cytuje odpowiedź szefa rządu na pytania o możliwe zmiany, czy właściwie – wycofanie się z nich, portal money.pl. Legislacja miała dwa cele: „funkcję społeczną związaną z pracownikami, którzy chodzili do pracy w niedziele, ale już nie muszą” oraz promocję małego handlu pozostającego w polskich rękach.

Upadek kilku tysięcy sklepów
Pierwszy cel został zasadniczo spełniony, z drugim jednak jest kłopot. – U nas ewolucja gospodarcza doprowadziła do tego, że niepolskie sklepy i galerie wielkopowierzchniowe zdominowały handel. Takim cichym marzeniem było, by dzięki ustawie małe polskie sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazały, że tak się nie stało – kwitował Morawiecki. Ba, organizacje przedsiębiorców sygnalizują, że zakaz przyczynił się do upadku kilku tysięcy sklepów.

W Sejmie znajduje się projekt zmian w ustawie o zakazie handlu w niedziele. Początkowo nowelizacja była forsowana w szybkim tempie, z uwzględnieniem kilku nowych rygorów, m.in. zakazu nadużywania statusu placówki pocztowej. W tej chwili projekt utknął w procesie legislacyjnym i, jak podkreśla money.pl, nie jest jasne, co zawiera.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.