Opozycja poszła za głosem ludu i ostro atakuje kluczową ustawę PiS. „To był eksperyment na Polakach”

Zakaz handlu uderzył w drobny handel, a skorzystały stacje benzynowe. Posłowie PO uważają, że był to "nieudany eksperyment na Polakach".
Zakaz handlu uderzył w drobny handel, a skorzystały stacje benzynowe. Posłowie PO uważają, że był to "nieudany eksperyment na Polakach". Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Zakaz handlu w niedziele może stać się jedną z najważniejszych kwestii spornych w nadciągającej kampanii wyborczej. Tym bardziej, że sondaży wynika, iż większości Polaków niedzielny zakaz – a zwłaszcza rozszerzanie go na kolejne weekendy – niezbyt się podoba. Posłowie PO przypuścili więc frontalny atak na ustawę.


Po roku funkcjonowania ograniczeń handlu w niedziele nie zostały osiągnięte zapowiadane cele – dowodzili posłowie Michał Szczerba i Arkadiusz Myrcha podczas konferencji przed warszawskimi Halami Mirowskimi. – Drobni sklepikarze nie zyskali, a wręcz stracili nie poprawiła się też sytuacja polskich pracowników. To był eksperyment na Polakach. Pora tę ustawę zmienić – dorzucali.

Gra pozorów – tak można by podsumować opinię opozycyjnych polityków na temat ustawy. Według nich ustawowy zakaz nie spełnił żadnej z ról, jakie przypisywali mu inicjatorzy: mały handel na nim nie zyskał, połowa pracowników handlu i tak musi pracować w niedziele, bo w ustawie są 32 wyjątki. – Są zatem pracownicy handlu, którzy pracują po trzy niedziele w miesiącu i tacy, którzy w ogóle nie mogą pracować – kwitował Szczerba.

Kto na tym zyskał?
PO chce, by wszyscy, którzy pracują w niedziele (również poza handlem), mieli ustawowo zagwarantowane dwie wolne niedziele. – Po roku istnienia ograniczeń handlu w niedziele eksperyment na Polakach, polskich pracownikach i pracodawcach się nie powiódł – dorzucał Myrcha. Posłowie powołują się tu na badania Biura Analiz Sejmowych, z którego wynikało, że zyskały na zakazie stacje benzynowe, natomiast małe sklepy wręcz straciły (spadek sprzedaży o 1,1 proc.).


– Zaczynamy zadawać sobie bardzo zasadnicze pytanie: po co była ta ustawa i kto miał na niej zyskać – cytuje Myrchę „Dziennik Gazeta Prawna”. – Nie bez przyczyny PKN Orlen w zeszłym roku przeprowadził zmiany statutowe, które zezwalały na prowadzenie handlu elektroniką, odzieżą, by stać się pełnowymiarowymi sklepami – kwitował poseł PO. – Zabrać drobnym sklepikarzom i cały handel przekierować na stacje benzynowe – ucinał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Co się dzieje w Hucie Częstochowa? Polski inwestor blisko dzierżawy, ale finału nie ma
0 0Spytali przedsiębiorców z bastionów PiS o obietnice wyborcze partii. "Dramat i totalna porażka"

ATAK W ARABII SAUDYJSKIEJ

0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe