Opozycja poszła za głosem ludu i ostro atakuje kluczową ustawę PiS. „To był eksperyment na Polakach”

Zakaz handlu uderzył w drobny handel, a skorzystały stacje benzynowe. Posłowie PO uważają, że był to "nieudany eksperyment na Polakach".
Zakaz handlu uderzył w drobny handel, a skorzystały stacje benzynowe. Posłowie PO uważają, że był to "nieudany eksperyment na Polakach". Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta
Zakaz handlu w niedziele może stać się jedną z najważniejszych kwestii spornych w nadciągającej kampanii wyborczej. Tym bardziej, że sondaży wynika, iż większości Polaków niedzielny zakaz – a zwłaszcza rozszerzanie go na kolejne weekendy – niezbyt się podoba. Posłowie PO przypuścili więc frontalny atak na ustawę.


Po roku funkcjonowania ograniczeń handlu w niedziele nie zostały osiągnięte zapowiadane cele – dowodzili posłowie Michał Szczerba i Arkadiusz Myrcha podczas konferencji przed warszawskimi Halami Mirowskimi. – Drobni sklepikarze nie zyskali, a wręcz stracili nie poprawiła się też sytuacja polskich pracowników. To był eksperyment na Polakach. Pora tę ustawę zmienić – dorzucali.

Gra pozorów – tak można by podsumować opinię opozycyjnych polityków na temat ustawy. Według nich ustawowy zakaz nie spełnił żadnej z ról, jakie przypisywali mu inicjatorzy: mały handel na nim nie zyskał, połowa pracowników handlu i tak musi pracować w niedziele, bo w ustawie są 32 wyjątki. – Są zatem pracownicy handlu, którzy pracują po trzy niedziele w miesiącu i tacy, którzy w ogóle nie mogą pracować – kwitował Szczerba.

Kto na tym zyskał?
PO chce, by wszyscy, którzy pracują w niedziele (również poza handlem), mieli ustawowo zagwarantowane dwie wolne niedziele. – Po roku istnienia ograniczeń handlu w niedziele eksperyment na Polakach, polskich pracownikach i pracodawcach się nie powiódł – dorzucał Myrcha. Posłowie powołują się tu na badania Biura Analiz Sejmowych, z którego wynikało, że zyskały na zakazie stacje benzynowe, natomiast małe sklepy wręcz straciły (spadek sprzedaży o 1,1 proc.).


– Zaczynamy zadawać sobie bardzo zasadnicze pytanie: po co była ta ustawa i kto miał na niej zyskać – cytuje Myrchę „Dziennik Gazeta Prawna”. – Nie bez przyczyny PKN Orlen w zeszłym roku przeprowadził zmiany statutowe, które zezwalały na prowadzenie handlu elektroniką, odzieżą, by stać się pełnowymiarowymi sklepami – kwitował poseł PO. – Zabrać drobnym sklepikarzom i cały handel przekierować na stacje benzynowe – ucinał.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.