Tusk w środę ma stanąć przed komisją śledczą ds. VAT. Do tej pory nie potwierdził swojej obecności.
Tusk w środę ma stanąć przed komisją śledczą ds. VAT. Do tej pory nie potwierdził swojej obecności. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Reklama.
Start posiedzenia sejmowej komisji został zapowiedziany na godzinę 10, ale to czy przesłuchanie szefa Rady Europejskiej się odbędzie można poddać w wątpliwość. Jak pisze portal niezalezna.pl – Tusk do tej nie poinformował, czy zamierza stawić się na przesłuchaniu.
Kazimierz Smoliński żywi nadzieję, że były premier zjawi się na spotkaniu. – Wezwanie odebrano, więc gdyby miał się nie stawić, to jakieś usprawiedliwienie powinien przysłać. Jesteśmy przygotowani na przesłuchanie premiera – tłumaczy.
Natomiast oficjalnego potwierdzenia ze strony Tuska nie ma. Jak podkreślił szef komisji, Marcin Horała, kilkukrotnie próbowano skontaktować się ze świadkiem – informuje PAP. Ostatecznie wysłano do niego wezwanie. Zdaniem szefa komisji tylko bardzo konkretne i potwierdzone prawnie usprawiedliwienie mogłoby tłumaczyć nieobecność Tuska.
Smoliński dodał, że wielu świadków potwierdziło, że do kancelarii Tuska trafiały informacje o spadku wpływów z tytułu podatku od towarów i usług. Teraz komisja chce sprawdzić jaką wiedzę na ten temat ma były premier. – Jest on "niezwykle istotnym świadkiem" – twierdzi Horała. – Decydował o tym, które ustawy były zatwierdzane, a które ignorowane – uważa.
Zarzuty wobec byłego premiera
O tym, że polityk oraz jego współpracownicy zostaną przesłuchani, pisaliśmy na początku roku. Wtedy komisja śledcza ds. VAT powołała kolejnych 26 świadków. Wśród nich znaleźli się właśnie Donald Tusk, a obok niego Ewa Kopacz i Grzegorz Schetyna.
Według przewodniczącego komisji Horały z PiS, premier Tusk podjął decyzję o likwidacji departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa w ABW, "co utrudniło walkę z przestępstwami VAT-owskimi".
Czerwińska, Morawiecki i Szałamacha a luka VAT
INNPoland.pl pisało ostatnio o zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministrów finansów PiS. Zostanie ono zgłoszone przez posłów opozycji z sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Twierdzą oni, że nie wdrożono rozwiązania, które może ograniczyć lukę VAT nawet o 108 mln zł.
Zawiadomienie ma dotyczyć trójki ministrów finansów. Obecnej Teresy Czerwińskiej oraz jej poprzedników Mateusza Morawieckiego i Pawła Szałamachy.