Polskie firmy zadłużone na ponad 30 mld zł. Ujawniono, w której branży jest najgorzej

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że liczba dłużników wzrosła w pierwszym kwartale 2019 r. Łączna suma należności również wzrosła - o 840 mln zł - do kwoty przeszło 30 mld zł
Z danych BIG InfoMonitor wynika, że liczba dłużników wzrosła w pierwszym kwartale 2019 r. Łączna suma należności również wzrosła - o 840 mln zł - do kwoty przeszło 30 mld zł Fot. 123rf.com
Liczba niesolidnych płatników rośnie. W pierwszym kwartale wierzytelności firm względem banków i partnerów biznesowych wzrosły do 30,41 mld zł.


Handel najbardziej zadłużony
O sprawie informuje PAP, cytowany przez "Puls Biznesu". Według BIG InfoMonitor, szeregi firm zalegających z płatnościami zasiliło w pierwszym kwartale 2019 r. 19 tys. nowych członków (wzrost o 6,5 proc.).

Mowa tu łącznie o 314,65 tys. firm, które łącznie zalegają 31,41 mld zł. Te wzrosły o 2,8 proc. (o 840 mln zł). To więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zarówno jeśli chodzi o kwotę należności, jak i liczbę niesolidnych płatników.

Za tak duży wzrost odpowiada przede wszystkim handel, którego przeterminowane płatności zanotowały przyrost o 0,52 mld zł (8 proc.), do 7 mld zł. Drugie i trzecie miejsce przypadły przemysłowi (5,21 mld zł) oraz budownictwu (4,9 mld zł).

Przyczyny zadłużenia polskich przedsiębiorców
– Dobra koniunktura potrafi zaskoczyć przedsiębiorców, którzy chcąc sprostać zwiększonemu popytowi na swoje produkty i usługi i wykorzystać okazje, podejmują się realizacji zamówień, nie zawsze mając adekwatne zaplecze wykonawcze – mówi szef BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Przypomnijmy, że sytuacja woła o poprawę także w przypadku indywidualnych dłużników. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, na koniec 2018 r. ponad 2,8 mln Polaków zaciągnęło zobowiązania na kwotę 74 mld zł. Indeks Zaległych Płatności Polaków, jaki prowadzi BIG InfoMonitor, wynosi 88,1 punktów - niemal 9 na 100 dorosłych Polaków nie radzi sobie z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań finansowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.