Polskie firmy zadłużone na ponad 30 mld zł. Ujawniono, w której branży jest najgorzej

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że liczba dłużników wzrosła w pierwszym kwartale 2019 r. Łączna suma należności również wzrosła - o 840 mln zł - do kwoty przeszło 30 mld zł
Z danych BIG InfoMonitor wynika, że liczba dłużników wzrosła w pierwszym kwartale 2019 r. Łączna suma należności również wzrosła - o 840 mln zł - do kwoty przeszło 30 mld zł Fot. 123rf.com
Liczba niesolidnych płatników rośnie. W pierwszym kwartale wierzytelności firm względem banków i partnerów biznesowych wzrosły do 30,41 mld zł.


Handel najbardziej zadłużony
O sprawie informuje PAP, cytowany przez "Puls Biznesu". Według BIG InfoMonitor, szeregi firm zalegających z płatnościami zasiliło w pierwszym kwartale 2019 r. 19 tys. nowych członków (wzrost o 6,5 proc.).

Mowa tu łącznie o 314,65 tys. firm, które łącznie zalegają 31,41 mld zł. Te wzrosły o 2,8 proc. (o 840 mln zł). To więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zarówno jeśli chodzi o kwotę należności, jak i liczbę niesolidnych płatników.

Za tak duży wzrost odpowiada przede wszystkim handel, którego przeterminowane płatności zanotowały przyrost o 0,52 mld zł (8 proc.), do 7 mld zł. Drugie i trzecie miejsce przypadły przemysłowi (5,21 mld zł) oraz budownictwu (4,9 mld zł).

Przyczyny zadłużenia polskich przedsiębiorców
– Dobra koniunktura potrafi zaskoczyć przedsiębiorców, którzy chcąc sprostać zwiększonemu popytowi na swoje produkty i usługi i wykorzystać okazje, podejmują się realizacji zamówień, nie zawsze mając adekwatne zaplecze wykonawcze – mówi szef BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Przypomnijmy, że sytuacja woła o poprawę także w przypadku indywidualnych dłużników. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, na koniec 2018 r. ponad 2,8 mln Polaków zaciągnęło zobowiązania na kwotę 74 mld zł. Indeks Zaległych Płatności Polaków, jaki prowadzi BIG InfoMonitor, wynosi 88,1 punktów - niemal 9 na 100 dorosłych Polaków nie radzi sobie z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań finansowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.