Polskie firmy zadłużone na ponad 30 mld zł. Ujawniono, w której branży jest najgorzej

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że liczba dłużników wzrosła w pierwszym kwartale 2019 r. Łączna suma należności również wzrosła - o 840 mln zł - do kwoty przeszło 30 mld zł
Z danych BIG InfoMonitor wynika, że liczba dłużników wzrosła w pierwszym kwartale 2019 r. Łączna suma należności również wzrosła - o 840 mln zł - do kwoty przeszło 30 mld zł Fot. 123rf.com
Liczba niesolidnych płatników rośnie. W pierwszym kwartale wierzytelności firm względem banków i partnerów biznesowych wzrosły do 30,41 mld zł.


Handel najbardziej zadłużony
O sprawie informuje PAP, cytowany przez "Puls Biznesu". Według BIG InfoMonitor, szeregi firm zalegających z płatnościami zasiliło w pierwszym kwartale 2019 r. 19 tys. nowych członków (wzrost o 6,5 proc.).

Mowa tu łącznie o 314,65 tys. firm, które łącznie zalegają 31,41 mld zł. Te wzrosły o 2,8 proc. (o 840 mln zł). To więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, zarówno jeśli chodzi o kwotę należności, jak i liczbę niesolidnych płatników.

Za tak duży wzrost odpowiada przede wszystkim handel, którego przeterminowane płatności zanotowały przyrost o 0,52 mld zł (8 proc.), do 7 mld zł. Drugie i trzecie miejsce przypadły przemysłowi (5,21 mld zł) oraz budownictwu (4,9 mld zł).

Przyczyny zadłużenia polskich przedsiębiorców
– Dobra koniunktura potrafi zaskoczyć przedsiębiorców, którzy chcąc sprostać zwiększonemu popytowi na swoje produkty i usługi i wykorzystać okazje, podejmują się realizacji zamówień, nie zawsze mając adekwatne zaplecze wykonawcze – mówi szef BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Przypomnijmy, że sytuacja woła o poprawę także w przypadku indywidualnych dłużników. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, na koniec 2018 r. ponad 2,8 mln Polaków zaciągnęło zobowiązania na kwotę 74 mld zł. Indeks Zaległych Płatności Polaków, jaki prowadzi BIG InfoMonitor, wynosi 88,1 punktów - niemal 9 na 100 dorosłych Polaków nie radzi sobie z terminowym spłacaniem swoich zobowiązań finansowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy