Strajk w największej fabryce Nutelli. Wkrótce krem ma zniknąć ze sklepowych półek

W fabryce Nutelli w Villers-Écalles trwa strajk. Zablokowano linie produkcyjne Nutelli, produkcję Kinder Bueno wstrzymano kilka dni temu. Strajkujący chcą podwyżek 4,5 proc., zarząd Ferrero oferuje im 0,4 proc.
W fabryce Nutelli w Villers-Écalles trwa strajk. Zablokowano linie produkcyjne Nutelli, produkcję Kinder Bueno wstrzymano kilka dni temu. Strajkujący chcą podwyżek 4,5 proc., zarząd Ferrero oferuje im 0,4 proc. Fot. 123rf.com
Grupie Ferrero pali się pod nogami. Pracownicy największej fabryki Nutelli na świecie strajkują już niemal od tygodnia. Zapasy się wyczerpują, a ten jeden zakład odpowiada za jedną czwartą światowej produkcji czekoladowego kremu. Produkcja Kinder Bueno stanęła już kilka dni temu. Sytuacja się zaostrza, bo zarząd grozi strajkującym krokami prawnymi. Poszło - jak zazwyczaj w takich przypadkach - o podwyżki.


Strajk we francuskiej fabryce Nutelli rozpoczęto 27 maja. Miał potrwać tydzień, pracownicy wciąż go prowadzą. Zakład w miejscowości Villers-Écalles produkował 600 tys. słoików dziennie - czyli 25 proc. światowego zapotrzebowania.


Strajk w fabryce Nutelli
Jak podaje "The Guardian", cytując Fabrice Canchela, szefa związku zawodowego( FO), który prowadzi strajk, wzięło w nim udział 160 pracowników, czyli nieco mniej niż połowa całej załogi zakładu (350 pracowników). – Od tego czasu żadna ciężarówka nie wjechała ani nie wyjechała – mówił.

Pracownicy mają okupować trzy linie produkcyjne, a zapasy się wyczerpują. Działa tylko jedna linia, jednak jedynie na 20 proc. swoich możliwości. Produkcję Kinder Bueno zawieszono kilka dni temu.

Przyczyny strajku w Ferrero
Poszło o pieniądze. Strajkujący pracownicy domagają się podwyżek w wysokości 4,5 proc. oraz jednorazowego dodatku w wysokości 900 euro. Szefostwo fabryki oferuje 0,4 proc. podwyżkę, na którą strajkujący absolutnie się nie godzą.


Atmosfera jest coraz gorętsza, a załoga podzielona. W oficjalnym oświadczeniu Ferrero (właściciel marki) czytamy, że priorytetem władz zakładu są niestrajkujący pracownicy, którzy "chcą pracować w dobrych warunkach".

Do tego w wewnętrznej komunikacji władze poinformowały pracowników, że ewentualny strajk jest nielegalny i niewykluczone, że strajkujący będą musieli ustąpić pod nakazem sądu. Zagrożono im też surowymi karami, jeśli nie odblokują produkcji od poniedziałku - tysiąc euro grzywny za godzinę, per capita. Strajkujący w odpowiedzi tylko umocnili swoje pozycje, zarzucając władzom firmy, że odbierają im konstytucyjne prawo do strajku.

Słodycze Ferrero w Polsce
Marka Nutella należy do rodziny Ferrero - włoskiego producenta słodyczy, trzeciego na świecie pod względem skali produkcji wyrobów czekoladowych. Jego produkty są bardzo popularne również w Polsce. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, aż 5 z 10 najpopularniejszych słodyczy w Polsce w 2018 roku to produkty Ferrero.

Na pierwszym miejscu znalazło się jajko z niespodzianką Kinder Surprise. 3. pozycję zajmują praliny Rafaello w opakowaniach po 150 g. Na liście są też: Kinder Bueno (pozycja 6), Kinder Chocolate (pozycja 7) i Kinder Joy, jajko (pozycja 9).

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu