Ilu Polaków dostaje płacę minimalną? Tak wypadamy na tle innych krajów Europy

W Polsce 14 proc. osób zarabia najniższą krajową. Ponad połowę z nich stanowią kobiety.
W Polsce 14 proc. osób zarabia najniższą krajową. Ponad połowę z nich stanowią kobiety. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
14 proc. Polaków zarabia równowartość minimalnego wynagrodzenia lub mniej. Przy tym to kobiety stanowią ponad połowę wśród najgorzej zarabiających osób. Na tle innych krajów europejskich wypadamy słabo.


Płaca minimalna w Polsce
Średnia unijna wśród osób zarabiających minimalną pensję to lekko ponad 7 proc. – wynika z raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofund), przedstawionego przez „Wyborczą”. U nas, przypomnijmy, jest to 14 proc.

Warto wskazać, że np. w Czechach zaledwie 2 proc. osób zarabia minimum, a tamtejsza stawka wynosi 519 euro, przy czym w Polsce jest tylko 4 euro więcej.

Polska nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o niskie wynagrodzenie kobiet. W prawie wszystkich krajach Europy uwzględnionych w rankingu, to one stanowią ponad połowę najmniej zarabiających osób. Wyjątkiem za to jest Malta, gdzie 47 proc. osób zarabiających najniższa krajową to kobiety.

Rząd planuje rekordowy wzrost płacy minimalnej
W roku wyborczym rząd zamierza być wyjątkowo hojny jeśli chodzi o przyszłoroczną wysokość płacy minimalnej. Wszystko wskazuje na to, że najniższa krajowa poszybuje w górę.

Wzrosty proponują nie tylko związki zawodowe, ale również organizacje pracodawców. Zgodnie ustaliły, że w przyszłym roku minimalna pensja powinna wzrosnąć od 137 zł do 270 zł, a wynagrodzenia w budżetówce – od 6,1 proc do 15 proc.

Niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl, jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia rekordowej płacy minimalnej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.