Ilu Polaków dostaje płacę minimalną? Tak wypadamy na tle innych krajów Europy

W Polsce 14 proc. osób zarabia najniższą krajową. Ponad połowę z nich stanowią kobiety.
W Polsce 14 proc. osób zarabia najniższą krajową. Ponad połowę z nich stanowią kobiety. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
14 proc. Polaków zarabia równowartość minimalnego wynagrodzenia lub mniej. Przy tym to kobiety stanowią ponad połowę wśród najgorzej zarabiających osób. Na tle innych krajów europejskich wypadamy słabo.


Płaca minimalna w Polsce
Średnia unijna wśród osób zarabiających minimalną pensję to lekko ponad 7 proc. – wynika z raportu Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofund), przedstawionego przez „Wyborczą”. U nas, przypomnijmy, jest to 14 proc.

Warto wskazać, że np. w Czechach zaledwie 2 proc. osób zarabia minimum, a tamtejsza stawka wynosi 519 euro, przy czym w Polsce jest tylko 4 euro więcej.

Polska nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o niskie wynagrodzenie kobiet. W prawie wszystkich krajach Europy uwzględnionych w rankingu, to one stanowią ponad połowę najmniej zarabiających osób. Wyjątkiem za to jest Malta, gdzie 47 proc. osób zarabiających najniższa krajową to kobiety.

Rząd planuje rekordowy wzrost płacy minimalnej
W roku wyborczym rząd zamierza być wyjątkowo hojny jeśli chodzi o przyszłoroczną wysokość płacy minimalnej. Wszystko wskazuje na to, że najniższa krajowa poszybuje w górę.

Wzrosty proponują nie tylko związki zawodowe, ale również organizacje pracodawców. Zgodnie ustaliły, że w przyszłym roku minimalna pensja powinna wzrosnąć od 137 zł do 270 zł, a wynagrodzenia w budżetówce – od 6,1 proc do 15 proc.

Niedawno pisaliśmy w INNPoland.pl, jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia rekordowej płacy minimalnej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.