Kościół wchodzi w biznes wartości 300 mln zł. Będą mieli wielki hotel i osiedle

Hotel na Warmii, wieżowiec w Warszawie - Kościół coraz śmielej wchodzi w wielkie inwestycje.
Hotel na Warmii, wieżowiec w Warszawie - Kościół coraz śmielej wchodzi w wielkie inwestycje. fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
W gminie Stawiguda pod Olsztynem niedługo ruszy budowa czterogwiazdkowego hotelu i osiedla domków jednorodzinnych. Inwestorami mają być Archidiecezja Warmińska i spółka BBI Development – ta sama, która będzie Kościołowi budować 170-metrowy wieżowiec w Warszawie.


Kilkanaście tygodni temu diecezja założyła spółkę komandytową z deweloperem a już ponoć ma zgodę Watykanu na ruszenie z budową. W ubiegłym roku strony zawarły przedwstępną umowę inwestycyjną.

Diecezja ma wnieść do inwestycji dwie działki o wartości ok. 17 milionów złotych, które dostała od państwa w ramach rekompensaty za mienie utracone w okresie PRL. Deweloper dorzuci 15 mln złotych – cała inwestycja będzie jeszcze wymagała sporego finansowania. Jeśli będzie przeprowadzona z zapowiadanym rozmachem, jej wartość może sięgnąć nawet 300 milionów złotych, pisze portal Olsztyn.com.pl.

Serwis donosi też, że Watykan już udzielił zgody na rozpoczęcie inwestycji – jest ona wymagana przez prawo kanoniczne w przypadku planów wydania ponad 1 mln euro.

Wspólny projekt zakłada budowę w gminie Stawiguda hotelu o wysokim, 4-gwiazdkowym, standardzie z częścią rekreacyjną wraz z towarzyszącym mu kompleksem jednokondygnacyjnych domów mieszkalnych przeznaczonych docelowo do sprzedaży indywidualnym nabywcom.

Na co pieniądze?
Inwestycja ma być projektem typowo komercyjnym. Nieco ponad połowę akcji ma archidiecezja, reszta należy do dewelopera. To, co zarobi strona kościelna ma być przeznaczona na remonty obiektów sakralnych na Warmii.

BBI ma także zbudować dla innej archidiecezji – warszawskiej – 170-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy, oczywiście na działce należącej do Kościoła. Wiadomo, że znajdzie się w nim miejsce na luksusowy hotel.

– W budynku powstanie wysokiej klasy hotel, myślę, że najlepszy hotel w Warszawie, który będzie znakiem rozpoznawczym tego miejsca. – mówi dla propertynews.pl Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes zarządu BBI Development SA.

Roma Tower będzie mierzyć 170 metrów wysokości i zapewni łącznie ponad 55 tys. m kw. powierzchni biurowej. Budynek będzie miał charakterystyczną formę dwóch bliźniaczych wież połączonych niemal do samego szczytu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby
KARIERA 0 0Rozwój osobisty może zniszczyć człowieka. "Obudził się we mnie wewnętrzny krytyk na sterydach"
0 0W tych światowych miastach żyje się najlepiej. Znalazło się też miejsce dla Warszawy
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę