Kościół wchodzi w biznes wartości 300 mln zł. Będą mieli wielki hotel i osiedle

Hotel na Warmii, wieżowiec w Warszawie - Kościół coraz śmielej wchodzi w wielkie inwestycje.
Hotel na Warmii, wieżowiec w Warszawie - Kościół coraz śmielej wchodzi w wielkie inwestycje. fot. Jakub Włodek / Agencja Gazeta
W gminie Stawiguda pod Olsztynem niedługo ruszy budowa czterogwiazdkowego hotelu i osiedla domków jednorodzinnych. Inwestorami mają być Archidiecezja Warmińska i spółka BBI Development – ta sama, która będzie Kościołowi budować 170-metrowy wieżowiec w Warszawie.


Kilkanaście tygodni temu diecezja założyła spółkę komandytową z deweloperem a już ponoć ma zgodę Watykanu na ruszenie z budową. W ubiegłym roku strony zawarły przedwstępną umowę inwestycyjną.

Diecezja ma wnieść do inwestycji dwie działki o wartości ok. 17 milionów złotych, które dostała od państwa w ramach rekompensaty za mienie utracone w okresie PRL. Deweloper dorzuci 15 mln złotych – cała inwestycja będzie jeszcze wymagała sporego finansowania. Jeśli będzie przeprowadzona z zapowiadanym rozmachem, jej wartość może sięgnąć nawet 300 milionów złotych, pisze portal Olsztyn.com.pl.

Serwis donosi też, że Watykan już udzielił zgody na rozpoczęcie inwestycji – jest ona wymagana przez prawo kanoniczne w przypadku planów wydania ponad 1 mln euro.

Wspólny projekt zakłada budowę w gminie Stawiguda hotelu o wysokim, 4-gwiazdkowym, standardzie z częścią rekreacyjną wraz z towarzyszącym mu kompleksem jednokondygnacyjnych domów mieszkalnych przeznaczonych docelowo do sprzedaży indywidualnym nabywcom.

Na co pieniądze?
Inwestycja ma być projektem typowo komercyjnym. Nieco ponad połowę akcji ma archidiecezja, reszta należy do dewelopera. To, co zarobi strona kościelna ma być przeznaczona na remonty obiektów sakralnych na Warmii.

BBI ma także zbudować dla innej archidiecezji – warszawskiej – 170-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy, oczywiście na działce należącej do Kościoła. Wiadomo, że znajdzie się w nim miejsce na luksusowy hotel.

– W budynku powstanie wysokiej klasy hotel, myślę, że najlepszy hotel w Warszawie, który będzie znakiem rozpoznawczym tego miejsca. – mówi dla propertynews.pl Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes zarządu BBI Development SA.

Roma Tower będzie mierzyć 170 metrów wysokości i zapewni łącznie ponad 55 tys. m kw. powierzchni biurowej. Budynek będzie miał charakterystyczną formę dwóch bliźniaczych wież połączonych niemal do samego szczytu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.