Stulatków w Polsce ciągle przybywa. Za 60 lat będzie ich 30 razy więcej niż teraz

Skutkiem wzrostu liczby osób w podeszłym wieku i wydłużania się długości życia będzie to, że przybędzie w Polsce stulatków.
Skutkiem wzrostu liczby osób w podeszłym wieku i wydłużania się długości życia będzie to, że przybędzie w Polsce stulatków. Fot. Piotr Bernas / Agencja Gazeta
Faktem jest, że liczba osób w podeszłym wieku rośnie. W 2018 roku było ok. 2,7 mln osób mających 75 lat i więcej. Szacuje się, że w 2040 r. będzie ich dwa razy więcej, a w 2060 aż 7 mln. Z kolei samych stulatków w 2018 było ok. 3,8 tys.


To ponad dwukrotnie więcej niż kilkanaście lat temu – podaje Next Gazeta.pl. A ta liczba w ciągu najbliższych dekad będzie wciąż rosła. W 2040 roku osób w trzycyfrowym wieku może być ponad 20 tys. Z kolei w 2060 wiekowych osób będzie blisko 67 tysięcy.

Wiekowi rekordziści dostają dodatkowe tysiące złotych na życie
Niedawno pisaliśmy w INNPoland o tym, że stulatkowie będą zmorą ZUS. Dziś każdy, kto żyje dłużej, niż wiek, dostaje ok. 3300 dodatkowej, honorowej emerytury. Dziś takich osób jest 1900, ale już za 6 lat ich liczba wzrośnie do 3700, w 2035 roku będzie ich już 8 tysięcy.

ZUS tego nie udźwignie
Niedawno prof. Dariusz Jemielniak udzielił redakcji INNPoland wywiadu na temat wpływu technologii na długość życia. Pytany o to, czy ZUS udźwignie fakt, że ludzie będą pobierać tak długo emeryturę, dosadnie skwitował – Jeżeli ktokolwiek wierzy w to, że ZUS w obecnych realiach cokolwiek dźwignie, to jest niepoprawnym optymistą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.