Duże zmiany na liście najbogatszych Polaków. Ważni debiutanci i jeden potężny spadek

Leszek Czarnecki spadł niemal na sam koniec listy najbogatszych Polaków, Robert Lewandowski wyprzedził go o kilka długości
Leszek Czarnecki spadł niemal na sam koniec listy najbogatszych Polaków, Robert Lewandowski wyprzedził go o kilka długości Foto: . Marcin Stępień / Agencja Gazeta \ 123rf
Wskoczył na nią piłkarz Robert Lewandowski z małżonką oraz koszykarz Marcin Gortat. Z listy najbogatszych Polaków omal nie wypadł za to Leszek Czarnecki, do niedawna jeden z najpotężniejszych biznesmenów w kraju.


Lista najbogatszych Polaków, publikowana co roku (i to już od 30 lat) przez tygodnik "Wprost", doczekała się najnowszej wersji. W tym roku mamy sporo niespodzianek.

Majątek Leszka Czarneckiego
Chyba największą jest mocny spadek Leszka Czarneckiego. Wrocławski biznesmen jeszcze dekadę temu był na podium, obecnie zajął przedostatnie miejsce na liście – rok temu był 22. z majątkiem szacowanym na 1,5 mld zł. Dziś ma niecałe 400 mln zł.

Na biznesy Czarneckiego źle wpłynęła niezbyt stabilna kondycja jego banków oraz afera, w której szef Komisji Nadzoru Finansowego miał domagać się od niego 40 mln złotych łapówki w zamian za przychylność. Czarnecki ujawnił nagranie z korupcyjną propozycją, urzędnik stracił stanowisko i czeka na sprawę w sądzie. Mimo wszystko nie wyszedł na tym dobrze.

Najbogatsi polscy sportowcy
Na listę wskoczyli też sportowcy. Jednym z nich jest Marcin Gortat. Z majątkiem szacowanym na 400 mln złotych zajął 97. miejsce – wyższe, niż Leszek Czarnecki. Jeszcze wyżej, bo na miejscu 88. uplasowali się Robert i Anna Lewandowscy. Nasz czołowy piłkarz od lat zarabia miliony, a Anna w zeszłym roku trafiła na listę najbogatszych Polek. Oboje mają ok. 450 mln złotych.


Kto jest najbogatszym Polakiem?
Zaskoczenia nie ma – najbogatszym Polakiem jest szacowany na 12 miliardów złotych Michał Sołowow, właściciel koncernu Synthos. Produkuje m.in. podłogi i ceramikę sanitarną.

Tytuł wicelidera od lat dzierży Zygmunt Solorz z Polsatu (10,1 mld zł). Ex aequo na trzecim miejscu wylądowali po raz drugi Dominika (7 mld zł) i Sebastian Kulczykowie (7 mld zł). Jak łatwo policzyć, gdyby zsumować ich majątek, rodzina Kulczyków zajmie pierwsze miejsce.

Wprost zauważa, że obecnie trzeba mieć 369 mln zł, by znaleźć się na liście. To o 40 mln zł więcej niż przed rokiem. Mimo wszystko, cała setka najbogatszych Polaków uzbierała ok. 153 mld zł majątku (10 mld zł więcej niż rok temu), czyli zaledwie jedną trzecią tego, co ma Jeff Bezos, najbogatszy człowiek na Ziemi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby