Schabowy z ziemniakami i kapustą powoli staje się luksusem. Ceny w górę nawet o 300 proc.

Gwałtownie, wręcz skokowo, drożeją warzywa i mięso
Gwałtownie, wręcz skokowo, drożeją warzywa i mięso Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ceny żywności rosną w niepokojącym tempie. Co gorsza, szybko drożeją najprostsze produkty – ubytku pieniędzy nie widać w portfelu od razu, ale w samym maju ceny jedzenia poszły w górę średnio o 5 proc. Wiele produktów zdrożało wręcz kilkukrotnie.


Ile wydajemy na jedzenie?
W ekonomii nie ma ścisłego pojęcia inflacji – ten wskaźnik wylicza się na podstawie pewnych wybranych danych. Stary żart mówi, że jeśli zdrożeje cała żywność, ale spadnie cena ciężarówek albo czołgów, to i tak wyjdzie na zero.

Analitycy wzięli więc pod lupę ceny żywności. Każdy z nas wydaje na jedzenie mniej więcej jedną piątą wszystkich wydatków konsumenckich.

Ceny mięsa, warzyw i peczywa
Okazuje się, że tylko w maju ceny żywności były o 5 proc. wyższe niż przed rokiem. Z danych GUS, przytaczanych przez Dziennik.pl wynika, że najmocniej do inflacji dołożyły się ceny warzyw i mięsa.

Na przykład hurtowa cena kapusty jest obecnie o 289 proc. wyższa niż rok temu, za cebulę płaci się 247 proc. więcej. Cena kilograma ziemniaków wzrosła z ok. 80 gr za 1 kg w połowie czerwca ub.r. do około 2,54 zł obecnie.

Za pieczywo płacimy niemal 12 proc. więcej, zdrożało też piwo (o 5,4 proc.). W górę idzie wieprzowina – jej ceny w maju były o ok. 12 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Czemu ceny żywności rosną?
Przyczyny tego stanu rzeczy są różne. W rolnictwie panuje trudna sytuacja – wiele zeszłorocznych zbiorów i plonów było nieudanych, w tym roku mieliśmy już i susze, i ulewy. Mięso świń drożeje, bo potrzebują go Chińczycy, dotknięci plagą ASF.

Ceny drobiu do końca sierpnia mogą wzrosnąć nawet o 4,8 proc. – podaje "Rzeczpospolita". Jak uważają eksperci, ceny hurtowe także wzrosną proporcjonalnie do sklepowych. Ta sytuacja może się ciągnąć przez kilka najbliższych miesięcy. Wołowina ma podrożeć aż o 6,7 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.