Ceny mięsa w Polsce pójdą ostro w górę. Winna m.in. chińska epidemia ASF

Cena wieprzowiny rośnie. Wszystko przez epidemię w Chinach. Teraz zaczyna szybować także cena drobiu.
Cena wieprzowiny rośnie. Wszystko przez epidemię w Chinach. Teraz zaczyna szybować także cena drobiu. Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Pogoda zachęca do grillowania, ale ceny nie bardzo – mięso jest coraz droższe. Już nie tylko na wieprzowinę trzeba odkładać do skarbonki, ale także na kurczaka. Mięso drożeje m.in. przez epidemię ASF w Chinach.


Ceny drobiu w Polsce
Ceny drobiu do końca sierpnia mogą wzrosnąć nawet o 4,8 proc. – podaje "Rzeczpospolita". Jak uważają eksperci, ceny hurtowe także wzrosną proporcjonalnie do sklepowych. Ta sytuacja może się ciągnąć przez kilka najbliższych miesięcy. Wołowina ma podrożeć aż o 6,7 proc.

ASF zbiera żniwa w Chinach
Winą za wysokie ceny mięsa, eksperci obarczają w dużej mierze Chiny. Ostatnio pisaliśmy o nich zresztą nie tylko w kontekście żywności, ale też technologii (problemy Huawei) i sprzedaży online (AliExpress).

Połowa światowej produkcji wieprzowiny odbywa się w Chinach. A tam swoje żniwa zbiera epidemia ASF. W wyniku zarazy populacja chińskich świń zmalała o 54 mln. Zmniejszona podaż przyczyniła się do wzrostu ceny wieprzowiny na całym świecie.

Nie tylko mięso drożeje
Ceny kapusty, pietruszki, ziemniaków, a nawet chleba rosną. I choć podwyżka cen produktów żywnościowych jest zrozumiała z powodu warunków pogodowych, tak zastanawiający jest kilkudziesięciokrotny wzrost stawek za środki czystości, a w szczególności – papieru toaletowego.

Ceny masła spadają od kilku miesięcy, ale tylko w hurcie. W sklepach pozostały bez zmian.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.