Ceny mięsa w Polsce pójdą ostro w górę. Winna m.in. chińska epidemia ASF

Cena wieprzowiny rośnie. Wszystko przez epidemię w Chinach. Teraz zaczyna szybować także cena drobiu.
Cena wieprzowiny rośnie. Wszystko przez epidemię w Chinach. Teraz zaczyna szybować także cena drobiu. Fot. Adrianna Bochenek / Agencja Gazeta
Pogoda zachęca do grillowania, ale ceny nie bardzo – mięso jest coraz droższe. Już nie tylko na wieprzowinę trzeba odkładać do skarbonki, ale także na kurczaka. Mięso drożeje m.in. przez epidemię ASF w Chinach.


Ceny drobiu w Polsce
Ceny drobiu do końca sierpnia mogą wzrosnąć nawet o 4,8 proc. – podaje "Rzeczpospolita". Jak uważają eksperci, ceny hurtowe także wzrosną proporcjonalnie do sklepowych. Ta sytuacja może się ciągnąć przez kilka najbliższych miesięcy. Wołowina ma podrożeć aż o 6,7 proc.

ASF zbiera żniwa w Chinach
Winą za wysokie ceny mięsa, eksperci obarczają w dużej mierze Chiny. Ostatnio pisaliśmy o nich zresztą nie tylko w kontekście żywności, ale też technologii (problemy Huawei) i sprzedaży online (AliExpress).

Połowa światowej produkcji wieprzowiny odbywa się w Chinach. A tam swoje żniwa zbiera epidemia ASF. W wyniku zarazy populacja chińskich świń zmalała o 54 mln. Zmniejszona podaż przyczyniła się do wzrostu ceny wieprzowiny na całym świecie.

Nie tylko mięso drożeje
Ceny kapusty, pietruszki, ziemniaków, a nawet chleba rosną. I choć podwyżka cen produktów żywnościowych jest zrozumiała z powodu warunków pogodowych, tak zastanawiający jest kilkudziesięciokrotny wzrost stawek za środki czystości, a w szczególności – papieru toaletowego.

Ceny masła spadają od kilku miesięcy, ale tylko w hurcie. W sklepach pozostały bez zmian.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.