Trump zakazuje interesów z Chinami. Google odcina się od Huawei

Donald Trump zakazł prowadzenia interesów z firmami, które zagrażają USA. To może oznaczać koniec Androida na smartfonach Huawei.
Donald Trump zakazł prowadzenia interesów z firmami, które zagrażają USA. To może oznaczać koniec Androida na smartfonach Huawei. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prezydent USA Donald Trump zakazał amerykańskim firmom prowadzenia jakichkolwiek interesów z firmami, które mogą zagrażać bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych. Nowe prawo uderza przede wszystkim w Huaweia, którego Amerykanie podejrzewają o działania szpiegowskie.


Trump zakazuje interesów z firmami zagrażającymi USA
Huawei to obecnie jeden z liderów rynku, jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów. Chiński producent otrzymał mocny cios od administracji Donalda Trumpa. Prezydent wprowadził zakaz prowadzenia biznesów z m.in. Chinami. Jak podaje Reuters, teraz Google, przymuszony, zamierza zerwać współpracę ze wschodnim gigantem technologicznym.


Google rezygnuje ze współpracy z Huawei
Oznacza to, że przyszłe urządzenia Huaweia nie będą wyposażone w system Android. Z kolei te dostępne na rynku zostaną pozbawione aktualizacji. Stracą one także dostęp do najpopularniejszych aplikacji, w tym Sklepu Play i skrzynki pocztowej Gmail.


Posiadacze telefonów chińskiego producenta będą mieli dostęp jedynie do wersji systemu opartej na licencji open source. Natomiast wsparcie techniczne oraz wszelka inna współpraca mają zostać zerwane.

Stanowisko prezesa Huawei
Ren Zhengfei – założyciel i szef chińskiego giganta – nie zgadza się z postanowieniem Trumpa. Podważył decyzję o dodaniu jego firmy do rządowej czarnej listy, twierdząc, że chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego nie zrobił nic nielegalnego – podaje Asian Review


Firma planuje rozwijać produkcję własnych podzespołów, żeby być niezależną od amerykańskich firm, takich jak Qualcomm. Huawei już teraz ma pewnego rodzaju komfort niezależności, gdyż jego urządzenia pracują na autorskich układach Kirin.

Huawei miało problemy także w Polsce
Na początku roku INNPolan.pld informowało o aresztowaniu menadżera Huawei. Doszło do niego na terenie Polski. Obok Weijinga W. został aresztowany Piotr D., były funkcjonariusz służb specjalnych.

Ta sytuacja mogła zaważyć na obecności chińskiego producenta na polskim rynku. Wobec firmy stawiane były zarzuty także ze strony sojuszników z NATO. Huawei w konsekwencji rozwiązało umowę z aresztowanym menadżerem.

Huawei inwestuje w Polskę
Firma pomimo kilku nieprzyjemnych sytuacji, wciąż cieszy się uznaniem wśród klientów. Huawei jest szczególnie aktywny w Polsce, zamierza sporo zainwestować w naszym kraju.

Huawei w ciągu następnych trzech lat planuje wydać w naszym kraju całe 2 mld zł. Większość z tej kwoty pochłonie stworzenie nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego, które jeszcze w tym roku powstanie w stolicy. To oznacza setki nowych miejsc pracy dla Warszawiaków.