Zamieszanie z cenami masła w Polsce. To dlatego sklepy nie chcą jej obniżyć

Ceny masła w 2019 r. zaczęły tanieć - przynajmniej w hurcie. Sklepy detalicznie nie obniżają cen, masło kosztuje tyle, co w 2018 r. 5-7 zł za kostkę.
Ceny masła w 2019 r. zaczęły tanieć - przynajmniej w hurcie. Sklepy detalicznie nie obniżają cen, masło kosztuje tyle, co w 2018 r. 5-7 zł za kostkę. Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Ceny masła spadają od kilku miesięcy - a przynajmniej w hurcie. Na półkach sklepowych brak większych zmian - detaliści próbują urwać z ceny tyle marży, ile się da.


Ceny masła w hurcie
O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza". Dziennik zauważa, że od trzech miesięcy ceny masła stopniały o przeszło 25 proc. w hurcie - z 22 zł za kg do 16 zł kg. To dość niecodzienna zależność, zwłaszcza, że nic nie zmieniło się w Nowej Zelandii i kg masła kosztuje 22 zł.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, Nowa Zelandia to ogromnie istotny gracz na rynku mleczarskim z dużym wpływem na światowe ceny. Wystarczyła zeszłoroczna susza w tym kraju, by światowe ceny zostały zdemolowane.

– To spekulacja. Europejscy kupcy wstrzymują sztucznie zakupy, by jak najbardziej obniżyć cenę. Być może chodzi o eksport do krajów trzecich, konkurencję wobec eksportu z Nowej Zelandii i USA – twierdzi Waldemar Broś, prezes krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, cytowany przez "Wyborczą".

Wzrost cen masła w sklepach
Przypomnijmy, ceny masła były bardzo niestabilne w ostatnich latach. Pod koniec 2017 r. za kostkę płaciliśmy od 5 do 7 zł. Ceny rosły do tego stopnia, że na scenę wkroczył UOKiK, wzywając sprzedawców do wyjaśnień, o czym pisaliśmy w INNPoland.pl. Sytuacja nie uległa wielkiej poprawie i w 2018 r. ceny masła zaczęły zbliżać się do 10 zł za kostkę.


Co ciekawe, zeszłoroczny wzrost cen był zauważalny w sklepach detalicznych. Liczba promocji uwzględniających masło wzrosła w zeszłym roku o 34 proc. Na maśle szczególnie próbowały skorzystać sklepy typu convenience.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.