Sklepy coraz częściej kuszą cenami... masła. Same ceny jednak nie spadają

Ceny masła trzymają się wysokich poziomów
Ceny masła trzymają się wysokich poziomów niloo138 / 123rf.com
Liczba promocji na masło wzrosła sklepach w ostatnim roku o 34 proc. Za liczbą promocji nie idzie jednak ich jakość - ceny masła w porównaniu z poprzednim rokiem stoją w miejscu. Choć nie jest pewne, że tak zostanie - analitycy wieszczą podwyżki.


Ceny masła zostały przebadane przez portal money.pl. W ciągu ostatniego roku liczba akcji zniżkowych w sieciach handlowych wzrosła o 34 proc. Największy wzrost liczby promocji zanotowały za to sieci convenience, takie jak na przykład Żabka, W tego typu sklepach liczba promocji wzrosła o 160 proc.

Najmniej promocji było za to w dyskontach - jedyne 9 proc. wzrostu ich liczby w porównaniu z poprzednim rokiem. To jednak wynika z dość niskiej marżowości samych dyskontów, które rzadko mogą sobie pozwolić na promocje.

– Sklepy convenience stwierdziły, że warto przyciągać klientów masłem. W związku z tym obniżyły jego cenę – stwierdza Sebastian Starzyński, prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA,cytowany przez money.pl.

Ceny bez większych zmian
Liczba promocji niekoniecznie musiała jednak przełożyć się na ceny masła. Ceny maksymalne (czyli na przykład najdroższego masła) poszły w górę we wszystkich rodzajach sklepów – od 7 do 23 proc. Na zakupy warto wybrać się do sklepu typu convenience - średnia cena spadła o 3 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku cena detaliczna masła wzrosła o niemal 43 proc. w porównaniu z okresem rok wcześniej. Krajowe ceny zbytu trzymają się na poziomie 21 zł za kilogram.

W sklepach za 200 gramową kostkę płacimy średnio od 5 do 8 zł. Jeśli chodzi o najważniejsze produkty dla polskiego konsumenta, nie ma drugiego takiego, który zbliżyłby się do poziomu cenowego masła. To stało się na tyle problematyczne, że część Polaków przerzuciła się na... własną produkcję.


Analitycy prognozują, że już wkrótce standardowa kostka masła może kosztować nawet 10 złotych – wieszczy dziennik „Rzeczpospolita”. – W hurcie, na głównych unijnych rynkach, masło już kosztuje o kilkanaście procent więcej niż rok temu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.