Już nie tylko butelki z kaucją. Minister chce, byśmy ze śmieciami chodzili do skupu

Minister środowiska Henryk Kowalczyk chce skupować śmieci
Minister środowiska Henryk Kowalczyk chce skupować śmieci Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Minister środowiska (dawniej "ochrony środowiska") wyznał, że chciałby uruchomić skup śmieci. W ten sposób moglibyśmy się pozbywać plastiku, szkła czy papieru i dostać za to pieniądze. Miałyby pochodzić z opłaty recyklingowej.


Skup papieru, szkła i plastiku
W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej punkty skupu makulatury były dość popularne. Dzieci, na przykład uczniowie czy harcerze, zbierały produkty z papieru i kartonu, by zamienić je na gotówkę i wydać na wakacyjne wyjazdy.

Obecnie zbieraniem makulatury zajmują się głównie duże firmy i rzadko prowadzą łatwo dostępne skupy.

Minister Henryk Kowalczyk powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej"", że rozważa uruchomienie skupów zużytych opakowań i makulatury, gdzie każdy będzie mógł oddać papier, szkło oraz plastik i dostanie za to pieniądze pochodzące z opłaty recyklingowej.

Opłata recyklingowa
Sama opłata – zdaniem ministra – okazała się umiarkowanym sukcesem, bowiem przyniosła jedynie 70 mln zł. Przyczyną był fakt, że branża handlowa przerzuciła się na siatki nieco grubsze niż 50 mikromertów i nie objęte opłatą. Dodał jednak, że opłata recyklingowa nie ma celu fiskalnego, ale zmianę nawyków mieszkańców naszego kraju.

Ostatnio szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk przyznał, żmamy problem z ceną za skup surowców wtórnych. Nie opłaca się ich przyjmować, przez co mniejszy jest ich recykling. Dodał, że kaucja za plastikową butelkę powinna wynosić 10 groszy. Ma to mobilizować do odnoszenia butelek do punktu skupu lub automatu. Takie rozwiązanie sprawi, że więcej surowca będzie poddawane recyklingowi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.