Wysyłanie pieniędzy jak pisanie na Messengerze. Facebook ujawnia szczegóły swojej waluty

Facebook oficjalnie zaprezentował plan swojej wirtualnej waluty. Jej premierę zapowiedziano na 2020 rok.
Facebook oficjalnie zaprezentował plan swojej wirtualnej waluty. Jej premierę zapowiedziano na 2020 rok. Fot. Dan Farber / Flickr, Facebook
Serwis społecznościowy już od pewnego czasu nosił się z zamiarem wypuszczenia własnej „kryptowaluty”. Teraz plan jej uruchomienia został oficjalnie zaprezentowany przez Facebooka. Projekt Libra ma wejść w życie w 2020 roku i jest oparty na technologii blockchain.


Calibra - nowa spółka Facebooka
Projekt będzie nadzorowany przez nowo powstałą spółkę zależną noszącą nazwę Calibra – podaje Facebook Newsroom. Portfel globalnej waluty ma być dostępny w Messengerze, WhatsApp i odrębnej aplikacji. Datę premiery zaplanowano na 2020 rok.

Libra ma umożliwić łatwe i szybkie przekazywanie pieniędzy, za darmo. Ma ono być tak proste, jak wysyłanie wiadomości na Messengerze. W przyszłości mają pojawić się dodatkowe opcje jak płacenie za zakupy, opłacanie rachunków, kupowanie biletów itp.

Wirtualny portfel ma być odpowiednio zabezpieczony, z czego znane są kryptowaluty. Ma także zapewniać ochronę danych. Będą mogły z niego skorzystać miliony posiadaczy kont na Facebooku.

Rozwiązanie Facebooka może sprawić, że sceptycy zaczną przychylniej patrzeć na pierwotne kryptowaluty jak np. Bitcoin, które pomimo ogromnej popularności, wciąż budzą obawy wśród społeczeństwa.

Internetowy system płatności oparty o kryptowalutę
O projekcie pisaliśmy w INNPolnad już w maju. Wtedy informowaliśmy, że gigant chciałby, by stała się ona popularna wśród półtora miliarda użytkowników serwisu. Pomóc w tym miałaby współpraca ze sklepami internetowymi.

Nowa waluta miałaby być oparta o rezerwy dolara. Dzięki temu jej kurs ma być znacznie bardziej stabilny niż np. kurs bitcoina.

Co ciekawe, firma zapewnia, że możliwe będzie dokonywanie anonimowych płatności. To dość ciekawa informacja, biorąc poprawkę na to, jak do tej pory Facebook podchodził do kwestii prywatności.

Za plan stworzenia nowej waluty miał być odpowiedzialny ekonomista Christian Catalini z prestiżowej Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.