Pod Radomiem brakuje wody. Poważne kary za podlewanie ogródków i mycie samochodów

W gminach pod Radomiem brakuje wody. W gminie Gózd wójt zakazał nawet podlewania trawników i ogrodów wodą z wodociągów.
W gminach pod Radomiem brakuje wody. W gminie Gózd wójt zakazał nawet podlewania trawników i ogrodów wodą z wodociągów. Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta
Czasy podlewania ogródków, napełniania basenów czy mycia samochodów wodą z wodociągów w podradomskich gminach się skończyły. Tamtejsi wójtowie i burmistrzowie apelują do mieszkańców, by oszczędzali wodę, gdyż zwyczajnie jej nie ma.


Pod Radomiem zakaz korzystania z wody
Jak czytamy w radomskim wydaniu „Gazety Wyborczej”, mieszkańcy podradomskich miejscowości i wsi cierpią na brak wody. W ubiegłym tygodniu do położonego pod lotniskiem Janowa strażacy dowozili wodę, zaś na stronach internetowych gmin Jedlni-Letniska, Zakrzewa, Wolanowa i Gozdu wójtowie zamieścili apele do mieszkańców o oszczędne gospodarowanie wodą.


Wójt Gozdu Paweł Dziewit poszedł nawet o krok dalej. Zamiast zakończyć działania na ostrzeganiu, wydał zarządzenie zakazujące używania wody z wodociągów do podlewania trawników i ogrodów warzywnych oraz podlewania upraw działkowych, rolnych i sadowniczych, folii i szklarni ogrodowych, napełniania basenów i mycia pojazdów mechanicznych.

Wobec osób, które nie będą przestrzegać nowych zasad, zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne, przewidziane w przepisach o wykroczenie. Jak zapewnia wójt, choć w gminie są rolnicy, hodujący trzodę chlewną lub bydło oraz uprawiający zboże i warzywa, nie dzwonią oni z uwagami w sprawie zarządzenia.


Radom jeszcze ma wodę
Jak podaje „GW” Paweł Olszewski, wiceprezes Wodociągów Miejskich w Radomiu, miasto jest w najbardziej komfortowej sytuacji i wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy miasta w najbliższym czasie nie będą mieć problemów z wodą.

– Mamy kilkanaście ujęć wody, w tej chwili czynnych jest osiem. Kilkadziesiąt studni pracuje praktycznie stale, mamy też studnie zapasowe. Regularnie kontrolowany jest poziom zwierciadła wody w studniach i nie widać jego niepokojącego obniżenia. Najważniejszy jest system pierścieniowy, który mamy w Radomiu. W przypadku ewentualnych zakłóceń w pracy któregokolwiek ujęcia, co spowoduje problem z dostarczeniem wody do sieci, zadanie zasilenia w wodę danego obszaru miasta przejmą pozostałe pracujące ujęcia – tłumaczy.

Zmiana klimatu
W środę 26 czerwca, w Polsce padł rekord ciepła. W Lubuskiem odnotowano temperaturę wynoszącą... 38,2 st. C. W innych miejscach Polski wcale nie było o wiele chłodniej.

Zaś wody w Polsce brakuje. Nasze zasoby wodne są porównywalne z... egipskimi. Pewnego dnia Polaków może czekać czarny scenariusz - możemy ocknąć się w rzeczywistości, w której odkręcając kurki, z kranów nie wyleci nawet kropla wody. Taką wizję wykreował Dariusz Witkowski, dyżurny hydrolog z Centrum Nadzoru Operacyjnego Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej, działającego przy Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł