Pod Radomiem brakuje wody. Poważne kary za podlewanie ogródków i mycie samochodów

W gminach pod Radomiem brakuje wody. W gminie Gózd wójt zakazał nawet podlewania trawników i ogrodów wodą z wodociągów.
W gminach pod Radomiem brakuje wody. W gminie Gózd wójt zakazał nawet podlewania trawników i ogrodów wodą z wodociągów. Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta
Czasy podlewania ogródków, napełniania basenów czy mycia samochodów wodą z wodociągów w podradomskich gminach się skończyły. Tamtejsi wójtowie i burmistrzowie apelują do mieszkańców, by oszczędzali wodę, gdyż zwyczajnie jej nie ma.


Pod Radomiem zakaz korzystania z wody
Jak czytamy w radomskim wydaniu „Gazety Wyborczej”, mieszkańcy podradomskich miejscowości i wsi cierpią na brak wody. W ubiegłym tygodniu do położonego pod lotniskiem Janowa strażacy dowozili wodę, zaś na stronach internetowych gmin Jedlni-Letniska, Zakrzewa, Wolanowa i Gozdu wójtowie zamieścili apele do mieszkańców o oszczędne gospodarowanie wodą.


Wójt Gozdu Paweł Dziewit poszedł nawet o krok dalej. Zamiast zakończyć działania na ostrzeganiu, wydał zarządzenie zakazujące używania wody z wodociągów do podlewania trawników i ogrodów warzywnych oraz podlewania upraw działkowych, rolnych i sadowniczych, folii i szklarni ogrodowych, napełniania basenów i mycia pojazdów mechanicznych.


Wobec osób, które nie będą przestrzegać nowych zasad, zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne, przewidziane w przepisach o wykroczenie. Jak zapewnia wójt, choć w gminie są rolnicy, hodujący trzodę chlewną lub bydło oraz uprawiający zboże i warzywa, nie dzwonią oni z uwagami w sprawie zarządzenia.


Radom jeszcze ma wodę
Jak podaje „GW” Paweł Olszewski, wiceprezes Wodociągów Miejskich w Radomiu, miasto jest w najbardziej komfortowej sytuacji i wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy miasta w najbliższym czasie nie będą mieć problemów z wodą.

– Mamy kilkanaście ujęć wody, w tej chwili czynnych jest osiem. Kilkadziesiąt studni pracuje praktycznie stale, mamy też studnie zapasowe. Regularnie kontrolowany jest poziom zwierciadła wody w studniach i nie widać jego niepokojącego obniżenia. Najważniejszy jest system pierścieniowy, który mamy w Radomiu. W przypadku ewentualnych zakłóceń w pracy któregokolwiek ujęcia, co spowoduje problem z dostarczeniem wody do sieci, zadanie zasilenia w wodę danego obszaru miasta przejmą pozostałe pracujące ujęcia – tłumaczy.

Zmiana klimatu
W środę 26 czerwca, w Polsce padł rekord ciepła. W Lubuskiem odnotowano temperaturę wynoszącą... 38,2 st. C. W innych miejscach Polski wcale nie było o wiele chłodniej.

Zaś wody w Polsce brakuje. Nasze zasoby wodne są porównywalne z... egipskimi. Pewnego dnia Polaków może czekać czarny scenariusz - możemy ocknąć się w rzeczywistości, w której odkręcając kurki, z kranów nie wyleci nawet kropla wody. Taką wizję wykreował Dariusz Witkowski, dyżurny hydrolog z Centrum Nadzoru Operacyjnego Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej, działającego przy Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce