Ważny apel do Andrzeja Dudy. Przez Mieszkanie Plus może nas czekać chaos w przepisach

Andrzej Duda ma problem. Albo podpisze kolejną wadliwą, źle procedowaną ustawę, albo spowolni program Mieszkanie Plus
Andrzej Duda ma problem. Albo podpisze kolejną wadliwą, źle procedowaną ustawę, albo spowolni program Mieszkanie Plus Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Polscy samorządowcy zaprotestowali przeciwko zmianom w ustawie dotyczącej programu Mieszkanie Plus. Obawiają się, że zaproponowane wywłaszczenie może pójść zbyt daleko i stracą grunty, które z budownictwem mieszkaniowym nie mają nic wspólnego.


Ustawa o KNZ
Jak pisze serwis Forsal.pl, samorządy poprosiły prezydenta o niepodpisywanie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (KZN). W myśl jej zapisów na potrzeby programu będzie można wykorzystać więcej gruntów. Będą je przekazywać spółki Skarbu Państwa oraz instytuty badawcze.

Sęk w tym, że już podczas drugiego czytania wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń dodał do ustawy szereg punktów. Chodzi o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

– Zmiany w tej ustawie przewidują, bez wystarczającego uzasadnienia, wbrew tytułowi ustawy, rozszerzenia uwłaszczenia na tereny, na których znajdują się obiekty inne niż mieszkaniowe albo związane z funkcją mieszkaniową. Oznacza to, że wywłaszczenie Skarbu Państwa albo gmin nastąpi na inny cel niż przewidziany w zmienianej ustawie – piszą samorządowcy ze Związku Miast Polskich (ZMP) w liście do prezydenta, cytowani przez Forsal.

Apel do Andrzeja Dudy
Samorządowcy proszą o niepodpisywanie nowej ustawy o KZN. Wskazują przy tym na fakt nieprawidłowego procedowania ustawy – ich zdaniem Soboń wprowadzając daleko idące poprawki w drugim czytaniu pogwałcił proces ustawodawczy, w tym Konstytucję, regulamin Sejmu i kilka pomniejszych zapisów prawnych.


Andrzej Duda będzie miał twardy orzech do zgryzienia. Jeśli podpisze ustawę, może po raz kolejny wprowadzić chaos w przepisach. Jeśli skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego lub zawetuje, program Mieszkanie Plus nie ruszy z kopyta. A to będzie dla rządu problem, bo budowa mieszkań ciągle się ślimaczy.

Problemy programu Mieszkanie Plus
Co prawda w budowie lub projektowaniu jest ok. 50 tysięcy lokali, ale zapowiedzi rządu sprzed 4 lat były o wiele bardziej buńczuczne. Poza tym obecnie kompletnie nie działa niekomercyjna odnoga programu, mieszkania budowane są wyłącznie w formule komercyjnej, z rynkowymi czynszami.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby