Polscy plantatorzy w dramatycznej sytuacji. Jest tak źle, że rozdają za darmo porzeczki

Cena skupu za kilogram porzeczek spadła z 2 złotych w zeszłym roku, do 80 złotych za kilogram w tym roku. Plantator Ryszard Pierzchała zamierza zostawić porzeczki na krzakach.
Cena skupu za kilogram porzeczek spadła z 2 złotych w zeszłym roku, do 80 złotych za kilogram w tym roku. Plantator Ryszard Pierzchała zamierza zostawić porzeczki na krzakach. Fot.Agnieszka Sadowska / AG
Pan Ryszard Pierzchała z Nowej Słupi w powiecie kieleckim porzeczki uprawia ponad 40 lat. Drastyczny spadek cen skupu i brak rąk do pracy przy zbiorach doprowadził do tego, że plantator, zamiast sprzedać owoce, zamierza je rozdać.


Dramat plantatorów
– Bywało dobrze, bywało bardzo dobrze i bywało również trochę gorzej, ale tak źle, jak w tej chwili jeszcze nie było – mówi pan Ryszard w rozmowie z portalem echodnia.eu. — To już zaczyna człowiekowi uwłaczać, no bo oddać wszystko za takie grosze? Nie opłaca nam się tego zbierać za taką cenę — skarży się.

Jeszcze w zeszłym roku za kilogram porzeczek plantator dostawał dwa złote. Zarobionymi pieniędzmi dzielił się pół na pół z pracownikami, którzy zbierali owoce. W tym roku cena spadła do 80 groszy za kilogram.

Porzeczki za darmo

Z tego powodu pan Ryszard wraz z żoną zamierzają rozdać swoje porzeczki za darmo. A owoców do rozdzielenia jest sporo - na plantacji znajduje się ponad 2 tys. krzaków.

-Zamierzam zostawić owoce na krzakach i zapraszam ludzi z miasta niech przyjadą niech sobie zbierają ile chcą, za darmo - zachęca pan Ryszard.

- A dalej to niech się politycy i rząd wstydzą. Wcześniej mieliśmy umowy kontraktacyjne, płaciliśmy składkę plantatorską, dbano o nas, wspierano, ktoś nad tym panował, nad ilością nasadzeń, teraz gdy zostało to puszczone na żywioł każdy musi radzić sobie sam i wszyscy na tym tracimy – dodaje mężczyzna.


Jak podaje portal, gospodarstwo państwa Pierzchałów znajduje się przy ul. Kieleckiej 9a w Nowej Słupi, niedaleko rynku. Właściciele proszą o wcześniejszy kontakt pod numerem 500-221-873, w celu poinformowania o swojej wizycie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.