Polscy plantatorzy w dramatycznej sytuacji. Jest tak źle, że rozdają za darmo porzeczki

Cena skupu za kilogram porzeczek spadła z 2 złotych w zeszłym roku, do 80 złotych za kilogram w tym roku. Plantator Ryszard Pierzchała zamierza zostawić porzeczki na krzakach.
Cena skupu za kilogram porzeczek spadła z 2 złotych w zeszłym roku, do 80 złotych za kilogram w tym roku. Plantator Ryszard Pierzchała zamierza zostawić porzeczki na krzakach. Fot.Agnieszka Sadowska / AG
Pan Ryszard Pierzchała z Nowej Słupi w powiecie kieleckim porzeczki uprawia ponad 40 lat. Drastyczny spadek cen skupu i brak rąk do pracy przy zbiorach doprowadził do tego, że plantator, zamiast sprzedać owoce, zamierza je rozdać.


Dramat plantatorów
– Bywało dobrze, bywało bardzo dobrze i bywało również trochę gorzej, ale tak źle, jak w tej chwili jeszcze nie było – mówi pan Ryszard w rozmowie z portalem echodnia.eu. — To już zaczyna człowiekowi uwłaczać, no bo oddać wszystko za takie grosze? Nie opłaca nam się tego zbierać za taką cenę — skarży się.

Jeszcze w zeszłym roku za kilogram porzeczek plantator dostawał dwa złote. Zarobionymi pieniędzmi dzielił się pół na pół z pracownikami, którzy zbierali owoce. W tym roku cena spadła do 80 groszy za kilogram.

Porzeczki za darmo

Z tego powodu pan Ryszard wraz z żoną zamierzają rozdać swoje porzeczki za darmo. A owoców do rozdzielenia jest sporo - na plantacji znajduje się ponad 2 tys. krzaków.

-Zamierzam zostawić owoce na krzakach i zapraszam ludzi z miasta niech przyjadą niech sobie zbierają ile chcą, za darmo - zachęca pan Ryszard.

- A dalej to niech się politycy i rząd wstydzą. Wcześniej mieliśmy umowy kontraktacyjne, płaciliśmy składkę plantatorską, dbano o nas, wspierano, ktoś nad tym panował, nad ilością nasadzeń, teraz gdy zostało to puszczone na żywioł każdy musi radzić sobie sam i wszyscy na tym tracimy – dodaje mężczyzna.


Jak podaje portal, gospodarstwo państwa Pierzchałów znajduje się przy ul. Kieleckiej 9a w Nowej Słupi, niedaleko rynku. Właściciele proszą o wcześniejszy kontakt pod numerem 500-221-873, w celu poinformowania o swojej wizycie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

ŚWIATOWY DZIEŃ SZEFA

0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0I kolejna godzina zmarnowana. Tak sprawisz, że gadatliwy kolega z pracy się przymknie
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła