Kiedy chcesz mieć telefon, na który cię nie stać. Długi młodzieży wobec telekomów przerażają

Młodzi ludzie są winni telekomom coraz więcej
Młodzi ludzie są winni telekomom coraz więcej Foto: pxhere.com
Długi Polaków wobec operatorów komórkowych rosną w zastraszającym tempie – szczególnie wśród najmłodszych użytkowników. Zdaniem ekspertów to pokłosie mody na smartfony z górnej półki, których nie ma potem kto spłacać. Osoby w wieku 18-25 lat są winne telekomom już 147 mln złotych.


Wszystkie długi Polaków wobec firm telekomunikacyjnych sięgnęły kwoty 1,14 mld złotych, szacuje Krajowy Rejestr Długów. Użytkownicy prywatni odpowiadają za 83 proc. tej sumy, reszta to długi firm i organizacji – pisze Puls Biznesu.

Jeszcze 5 lat temu osoby w wieku 18-25 lat były winne telekomom 4,6 mln złotych. Obecnie ta suma wynosi 147 milionów. Chodzi nie tylko o liczbę osób z długami, ale i wysokość zobowiązania. Średnie zadłużenie konsumenta to prawie 2 650 zł, jednak w grupie dłużników w wieku 18-25 lat średni dług przekracza 3 070 zł. To najwięcej spośród wszystkich kategorii wiekowych.

– Atrakcyjny telefon w zamian za abonament to dzisiaj norma. Problem w tym, że z każdym takim abonamentem wiążą się regularne miesięczne zobowiązania, których młodzi ludzie nie zamierzają spłacać. Tymczasem na listę dłużników można już trafić za zaległości w kwocie 200 zł. Taka zła historia płatnicza z pewnością nikomu nie ułatwi startu w dorosłość – powiedział PAP prezes Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Mała miejscowość, duży dług
Największa liczba zadłużonych konsumentów mieszka w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców. To ponad 23 proc. dłużników telekomunikacyjnych, podczas gdy w miastach pow. 300 tys. mieszkańców jest ich 17 proc. Użytkownicy telefonów z najmniejszych miejscowości mają też najwyższe, sięgające 205,5 mln zł, zadłużenie.


Według KRD największe zaległości wobec telekomów mają klienci ze Śląska (161,2 mln zł), Mazowsza (157,7 mln zł) i Dolnego Śląska (124,1 mln zł). Najbardziej rzetelnych płatników spotkamy natomiast w województwie podlaskim (19,3 mln zł), świętokrzyskim (22,9 mln zł) i opolskim (24,2 mln zł).

Nie da się też ukryć, że każdy kolejny smartfon znanej marki jest coraz droższy. Jedynie wzruszeniem ramion podsumowujemy ceny flagowych telefonów, oscylujące w granicach tysiąca dolarów czy euro, a więc przekraczające 4000 złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0W sukces tej Polki nikt nie wierzył. Uparła się i stworzyła rewolucyjny krem antysmogowy
0 0Bill Gates jest niemożliwy! Żeby nakarmić świat, hakuje... proces fotosyntezy
DZIEJE SIĘ 0 0Cyfrowi kryminaliści spuszczają nam spory łomot. "Ale mamy coś, czego nie mają oni"
0 0Polski start-up wziął się za sprzedaż mieszkań. Udowodnili, że można to zrobić w tydzień
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera