Nie ma nadziei na tańsze paliwo. Nie zobaczymy czwórki z przodu – wieszczą eksperci

Jeszcze niedawno Polska była jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie cena detaliczna oleju napędowego rosła
Jeszcze niedawno Polska była jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie cena detaliczna oleju napędowego rosła Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Ceny paliw nie spadną poniżej 5 złotych – twierdzą analitycy portalu e-petrol. Była na to nadzieja, bo na początku wakacji prognozowano lekki spadek cen benzyny i ropy. Dziś wiemy, że lepiej powrót z wakacji tani nie będzie – tym bardziej, że ceny hurtowe ropy idą w górę.


Polscy kierowcy nie muszą jeszcze obawiać się gwałtownego skoku zwyżkowego cen na naszych stacjach, jednak zejście poniżej 5 złotych nie nastąpi – podkreślili eksperci portalu e-petrol.pl. Jednocześnie obserwowany w ostatnim tygodniu był dynamiczny wzrost hurtowych, co zauważyli analitycy BM Reflex.

– Obserwowany w ostatnim tygodniu dynamiczny wzrost hurtowych cen benzyn i diesla praktycznie przekreśla szanse na spadek średnich cen benzyny i diesla do symbolicznych 5 złotych na litrze. Hurtowe ceny benzyny Pb95 w mijającym tygodnia wzrosły blisko 15 groszy na litrze brutto, diesla zaś około 7 groszy na litrze. Wszystko za sprawą coraz wyższych cen ropy naftowej – napisali.

Według prognozy e-petrol w nadchodzącym tygodniu cena benzyny Pb98 utrzyma się na poziomie 5,45-5,56 złotych za litr. Benzyna 95-oktanowa będzie kosztowała 5,12 - 5,23 złotych za litr.
Ucieszą się w końcu posiadacze diesli, do których cena paliwa w końcu zacznie się odróżniać od benzyny. Olej napędowy ma kosztować będzie między 5,02 i 5,13 złotych na litrze. Jeszcze kilka miesięcy temu drożał na potęgę, z nie do końca jasnych powodów. Autogaz w najbliższej przyszłości może kosztować 2,04-2,12 złotych na litrze.


Przyczyną prognozowanego wzrostu cen są sankcje na Iran, który może eksportować coraz mniej ropy oraz sztorm w Zatoce Meksykańskiej, który poważnie ograniczył wydobycie w tym rejonie. Swoje dołożył OPEC, jak zwykle lekko manipulujący ceną ropy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby