Nie ma nadziei na tańsze paliwo. Nie zobaczymy czwórki z przodu – wieszczą eksperci

Jeszcze niedawno Polska była jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie cena detaliczna oleju napędowego rosła
Jeszcze niedawno Polska była jedynym państwem w Unii Europejskiej, gdzie cena detaliczna oleju napędowego rosła Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Ceny paliw nie spadną poniżej 5 złotych – twierdzą analitycy portalu e-petrol. Była na to nadzieja, bo na początku wakacji prognozowano lekki spadek cen benzyny i ropy. Dziś wiemy, że lepiej powrót z wakacji tani nie będzie – tym bardziej, że ceny hurtowe ropy idą w górę.


Polscy kierowcy nie muszą jeszcze obawiać się gwałtownego skoku zwyżkowego cen na naszych stacjach, jednak zejście poniżej 5 złotych nie nastąpi – podkreślili eksperci portalu e-petrol.pl. Jednocześnie obserwowany w ostatnim tygodniu był dynamiczny wzrost hurtowych, co zauważyli analitycy BM Reflex.

– Obserwowany w ostatnim tygodniu dynamiczny wzrost hurtowych cen benzyn i diesla praktycznie przekreśla szanse na spadek średnich cen benzyny i diesla do symbolicznych 5 złotych na litrze. Hurtowe ceny benzyny Pb95 w mijającym tygodnia wzrosły blisko 15 groszy na litrze brutto, diesla zaś około 7 groszy na litrze. Wszystko za sprawą coraz wyższych cen ropy naftowej – napisali.

Według prognozy e-petrol w nadchodzącym tygodniu cena benzyny Pb98 utrzyma się na poziomie 5,45-5,56 złotych za litr. Benzyna 95-oktanowa będzie kosztowała 5,12 - 5,23 złotych za litr.
Ucieszą się w końcu posiadacze diesli, do których cena paliwa w końcu zacznie się odróżniać od benzyny. Olej napędowy ma kosztować będzie między 5,02 i 5,13 złotych na litrze. Jeszcze kilka miesięcy temu drożał na potęgę, z nie do końca jasnych powodów. Autogaz w najbliższej przyszłości może kosztować 2,04-2,12 złotych na litrze.


Przyczyną prognozowanego wzrostu cen są sankcje na Iran, który może eksportować coraz mniej ropy oraz sztorm w Zatoce Meksykańskiej, który poważnie ograniczył wydobycie w tym rejonie. Swoje dołożył OPEC, jak zwykle lekko manipulujący ceną ropy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.