Ważna interpretacja polskiej skarbówki. Programiści mogą płacić tylko 5 proc. PIT

Programista sprzedający prawa autorskie do swoich dzieł może płacić 5 proc. PIT - pozwala mu na to nowa ulga.
Programista sprzedający prawa autorskie do swoich dzieł może płacić 5 proc. PIT - pozwala mu na to nowa ulga. Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta
Służby skarbowe z dużą dozą zrozumienia podchodzą do informatyków chcących skorzystać z nowej ulgi. Wystarczy, że tworzą oprogramowanie – jako twórcy mogą płacić bardzo skromny podatek od sprzedaży praw autorskich, wynoszący 5 proc.


Od 1 stycznia 2019 roku działa w Polsce tzw. Ip Box – to specjalna ulga na działalność innowacyjną. Urzędnicy fiskusa nie mają nic przeciwko temu, by korzystała z niej całkiem spora grupa informatyków-przedsiębiorców. Jak dobrać się do tej ulgi?

Wystarczy założyć firmę i przenieść na kontrahenta prawa autorskie do swoich dzieł – czytamy w Rzeczpospolitej. Ulga dotyczy przedsiębiorców, którzy tworzą nowe technologie. Przepisy nie są zbyt przejrzyste, więc na początku podejrzewano, że z ulgi skorzysta jedynie wąska grupa firm.

PIT 5 proc. dla informatyków
Okazuje się, że jest inaczej. Dziennik przytacza przykłady informatyków, którzy są przedsiębiorcami. W praktyce wystarczy mieć własną firmę i tworzyć oprogramowanie, do którego sprzedaje się prawa autorskie. Wtedy, zgodnie z przepisami i interpretacjami fiskusa, można korzystać z ulgi. W praktyce wychodzi na to, że płaci się 5 proc. PIT.


Rzeczpospolita przypomina, że nowa ulga nie przysługuje tylko tym, którzy tworzą programy komputerowe. Z preferencji mogą skorzystać też przedsiębiorcy zarabiający na wynalazkach, wzorach użytkowych i przemysłowych czy produktach leczniczych. Warto jednak (szczególnie w przypadku informatyków) wystąpić o tzw. interpretację indywidualną – pozwoli to uniknąć nieporozumień i ewentualnego zwracania ulgi.

Ostatnio rząd zdecydował o jeszcze nowszych ulgach podatkowych. Załapią się na nie Polacy przed 26. rokiem życia. W momencie, gdy ich wiek przekroczy magiczną granicę, ulga z dnia na dzień się kończy. To dla wielu z nich będzie oznaczało o kilkaset złotych mniej w wypłacie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu