Zerowy PIT nie dla młodych, którzy prowadzą firmę? Eksperci mają rozwiązanie

Zerowy PIT nie dla młodych przedsiębiorców i osób z umową o dzieło.
Zerowy PIT nie dla młodych przedsiębiorców i osób z umową o dzieło. Fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta
Ulga dla osób do 26. roku życia ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia. Niestety nie skorzystają z niej młodociani przedsiębiorcy, ponieważ będzie ona przysługiwać wyłącznie etatowcom i zleceniobiorcom. Eksperci wskazują najlepsze rozwiązanie dla właścicieli firm.


Młodzi właściciele firm nie mają co liczyć na zerowy PIT, chyba że zmienią swoje zasady działania – donosi Rzeczpospolita. Także umowa o dzieło nie daje ulgi. Cytowani przez dziennik eksperci wskazują jednak, co mogą zrobić osoby, które liczą na zerowy PIT.

Najłatwiejszym sposobem na skorzystanie z nowego prawa będzie przeniesienie części przychodów z działalności na umowę zlecenia. Przepisy nie zabraniają jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania umów zlecenia, nawet powiązanych z działaniem firmy.

W takim przypadku należy rozliczać się na dwa sposoby. Z działalności gospodarczej trzeba będzie zapłacić podatek, z kolei zlecenie będzie od niego wolne.

Zatrudnieni na umowę o dzieło również mogą zmienić ją na zlecenie. W tym przypadku konieczna będzie zmiana zakresu obowiązków wykonawcy.

Zerowy PIT dla młodych kusi oszustów
W założeniu chodzi o zwiększenie aktywności zawodowej młodych ludzi. Jak pisaliśmy w INNPoland, w praktyce zerowy PIT dla osób, które nie skończyły 26 lat, może być wylęgarnią problemów. To idealna sytuacja dla nieuczciwych przedsiębiorców – w grę wchodzi m.in. wykorzystanie młodej osoby jako słupa.


Polacy przed 26. rokiem życia załapią się jeszcze na ulgi podatkowe. Jednak w momencie, gdy ich wiek przekroczy magiczną granicę 26 lat, ulga z dnia na dzień się kończy. To dla wielu z nich będzie oznaczało o kilkaset złotych mniej w wypłacie. Lokalne władze ustaliły też, jaką lukę w budżetach spowoduje nowa ulga.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.