Zerowy PIT nie dla młodych, którzy prowadzą firmę? Eksperci mają rozwiązanie

Zerowy PIT nie dla młodych przedsiębiorców i osób z umową o dzieło.
Zerowy PIT nie dla młodych przedsiębiorców i osób z umową o dzieło. Fot. Bartosz Banka / Agencja Gazeta
Ulga dla osób do 26. roku życia ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia. Niestety nie skorzystają z niej młodociani przedsiębiorcy, ponieważ będzie ona przysługiwać wyłącznie etatowcom i zleceniobiorcom. Eksperci wskazują najlepsze rozwiązanie dla właścicieli firm.


Młodzi właściciele firm nie mają co liczyć na zerowy PIT, chyba że zmienią swoje zasady działania – donosi Rzeczpospolita. Także umowa o dzieło nie daje ulgi. Cytowani przez dziennik eksperci wskazują jednak, co mogą zrobić osoby, które liczą na zerowy PIT.

Najłatwiejszym sposobem na skorzystanie z nowego prawa będzie przeniesienie części przychodów z działalności na umowę zlecenia. Przepisy nie zabraniają jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i wykonywania umów zlecenia, nawet powiązanych z działaniem firmy.

W takim przypadku należy rozliczać się na dwa sposoby. Z działalności gospodarczej trzeba będzie zapłacić podatek, z kolei zlecenie będzie od niego wolne.

Zatrudnieni na umowę o dzieło również mogą zmienić ją na zlecenie. W tym przypadku konieczna będzie zmiana zakresu obowiązków wykonawcy.

Zerowy PIT dla młodych kusi oszustów
W założeniu chodzi o zwiększenie aktywności zawodowej młodych ludzi. Jak pisaliśmy w INNPoland, w praktyce zerowy PIT dla osób, które nie skończyły 26 lat, może być wylęgarnią problemów. To idealna sytuacja dla nieuczciwych przedsiębiorców – w grę wchodzi m.in. wykorzystanie młodej osoby jako słupa.


Polacy przed 26. rokiem życia załapią się jeszcze na ulgi podatkowe. Jednak w momencie, gdy ich wiek przekroczy magiczną granicę 26 lat, ulga z dnia na dzień się kończy. To dla wielu z nich będzie oznaczało o kilkaset złotych mniej w wypłacie. Lokalne władze ustaliły też, jaką lukę w budżetach spowoduje nowa ulga.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Polacy wymyślili świetną apkę, która ubierze cię, jak gwiazdę serialu. Atakują nowy, odległy rynek
0 0Krótka ławka trenera Morawieckiego. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
0 0Do kogo trafiają pieniądze z PFN? Detektyw ujawnia sztuczki na "wyprowadzanie środków"
0 0Smartfona powinniśmy używać co najmniej 25 lat. Ten raport jest zatrważający
0 0"Znaleźli lukę w systemie". Atak na rafinerie obnażył słabe punkty ich zabezpieczeń
0 0"Ktoś dobrze wybrał cel". Uderzenie w saudyjską ropę zaboli cały świat, również nas
NAUKA 0 0Polacy szykują inspirowaną glonami rewolucję w medycynie. Właśnie dostali na to 21 mln zł
0 0Rząd chce wiedzieć, gdzie jeździsz i za ile. Dane z Ubera i Bolta przejmą służby