Zerowy PIT spowoduje ponad miliardową wyrwę w budżetach. Oni stracą najwięcej

Zerowy PIT ucieszy młodych, ale zaboli budżet władz.
Zerowy PIT ucieszy młodych, ale zaboli budżet władz. Fot. Maciek Jazwiecki / Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły koncepcji zerowego PIT dla osób do 26. roku życia. Lokalne władze ustaliły, jaką lukę w budżetach spowoduje nowa ulga.


Zwolnienie młodych z podatku będzie skutkowało zmniejszeniem dochodów całego sektora finansów publicznych na poziomie 2,4 mld zł rocznie – podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Jednostki terytorialne czeka ubytek w wysokości 1,1 mld zł rocznie, a jeszcze w tym roku stracą 474 mln zł. Gminy czeka największa strata, ponieważ mają największy udział w PIT (868 mln zł). Powiaty stracą 234 mln zł, a województwa 37 mln zł.

Przedstawiciele lokalnych władz oczekują od rządu pełnej rekompensaty – spodziewanego zmniejszenia dochodów JST przez odpowiednie podwyższenie udziału z tytułu wpływów z podatku PIT dla wszystkich typów samorządów w Polsce.

Zerowy PIT dla młodych kusi oszustów
W założeniu chodzi o zwiększenie aktywności zawodowej młodych ludzi. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w praktyce zerowy PIT dla osób, które nie skończyły 26 lat, może być wylęgarnią problemów. To idealna sytuacja dla nieuczciwych przedsiębiorców – wykorzystanie młodej osoby jako słupa opłaci się obu stronom.

W momencie, gdy gdy ktoś przekroczy magiczną granicę 26 lat, ulga z dnia na dzień się skończy. To dla wielu z nich będzie oznaczało o kilkaset złotych mniej w wypłacie.

Skąd ta nagła troska o młodych?
Brak racjonalnych argumentów, projekt pisany na polityczne zamówienie, łamiący Konstytucję – tak można podsumować projekt ustawy o zerowym podatku dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia. To słowa ekspertów, zdumionych nagłą troską rządu o tzw. młodych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Magda StawskaMagda Stawska

Aby trwać trzeba przetrwać. Aby przetrwać trzeba działać. Człowiek od wieków poszukuje sposobów na bezpieczne trwanie.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Piotr BuckiPiotr Bucki

5 listopada 2016 roku portal BuzzFeed opublikował quiz. Do dziś zrobiło go ponad 5 milionów kobiet i kilkuset mężczyzn.