Osiedla, biurowce, hotele. Ujawniono inwestycje budowlane polskiego Kościoła

Kościół coraz częściej angażuje się w inwestycje deweloperskie.
Kościół coraz częściej angażuje się w inwestycje deweloperskie. fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Kościół coraz prężniej angażuje się w inwestycje budowlane. Na kościelnych ziemiach nie brakuje atrakcyjnych działek, więc współpraca z deweloperami i budowa biurowca, z którego dochodów będzie czerpało również duchowieństwo, będzie coraz powszechniejszym zjawiskiem.


Hotele, biurowce i osiedla
Czterogwiazdkowy hotel nad Jeziorem Łańskim w Rybakach budowany przez prywatnego inwestora wspólnie z archidiecezją warmińską, biurowiec Roma Tower o wysokości 170 metrów w samym centrum Warszawy realizowany przez BBI development z archidiecezją warszawską czy biurowiec Astris w Krakowie, zbudowany z pomocą tamtejszego zakonu pijarów - inwestycje, w których udział ma również Kościół, mnożą się.

Za podjęcie decyzji o wspólnej budowie duchownym przypada spory kawałek inwestycyjnego tortu. I tak np. archidiecezja na Warmii w zamian za udostępnienie dwóch nieruchomości na budowę hotelu, dostanie w zamian 51 proc. udziałów w zyskach.

Kościelne inwestycje deweloperskie, których jest coraz więcej, opisuje ”Rzeczpospolita”. Księża pomysł wejścia do nowego segmentu tłumaczą zwiększonymi wydatkami, związanymi z projektami charytatywnymi, remontami i renowacją obiektów sakralnych, czy „działalnością charyzmatyczną” - prowadzeniem szkół, placówek opiekuńczych czy ośrodków duszpasterskich.

Fundusz Kościelny
Inwestycje budowlane to niejedyne źródło dochodów Kościoła. Lwią część kościelnych pieniędzy stanowi Fundusz Kościelny, czyli pieniądze przeznaczane przez państwo na emerytury i składki zdrowotne duchownych wszystkich wyznań.

W ciągu ostatnich czterech lat dotacje znacznie wzrosły. W porównaniu z rokiem 2014 dzisiejsza kwota wzrosła o ponad 50 proc. Wtedy na fundusz przeznaczano 94 mln rocznie, w tym 2018 r. dotacja wzrosła do 156 mln.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu