Sklep musiałby płacić 10 groszy za każdy wyrzucony kilogram żywności.
Sklep musiałby płacić 10 groszy za każdy wyrzucony kilogram żywności. Foto: Pxhere.com
Reklama.
Polska Izba Handlu o ustawie o marnotrawieniu żywności
Wedle zapisów ustawy o marnotrawieniu żywności każdy sklep o powierzchni większej, niż 250 m kw. będzie musiał nieodpłatnie przekazywać niesprzedaną żywność na cele społeczne. Zasada brzmi nieźle, ale szczegóły nie podobają się branży handlowej.
Chodzi przede wszystkim o kary. Sklep musiałby płacić 10 groszy za każdy wyrzucony kilogram żywności. Mogą przecież zdarzyć się przypadki, że organizacje pozarządowe po prostu nie będą potrzebowały żywności albo nie będą miały co z nią zrobić.
Handlowcy podkreślają, że już dziś walczą z marnotrawieniem żywności, a bardziej niż kary, przydałoby się usprawnić proces przekazywania żywności i nadzoru nad tym, co się z nią dzieje, pisze money.pl.
Ich sprzeciw budzi też konieczność podpisania umowy z jakąś organizacją pozarządową, która odbierze niesprzedaną, ale zdatną do jedzenia żywność. Jeśli umowy nie będzie, sklepowi grozi kara w wysokości 5 tysięcy złotych, która może być nakładana wielokrotnie.
Handlowcom nie za bardzo podoba się taka nadmierna formalizacja współpracy i straszenie ich karami. Polska Izba Handlu postuluje też, by z ustawy wyłączyć małe sklepy. W razie konieczności zapłacenia kar, zmniejszy to i niską ich marżę.
Ile jedzenia marnują Polacy?
Według uchwalonej ustawy, sklepy o powierzchni powyżej 250 m kw., których przychody ze sprzedaży jedzenia stanowią co najmniej połowę zysków, będą musiały przekazać organizacjom pozarządowym żywność, której nie udało się im sprzedać, a która wciąż nadaje się do spożycia. Taką żywnością są np. produkty z krótkim terminem ważności czy z uszkodzonymi opakowaniami.
W wyrzucaniu jedzenia przodujemy w Unii Europejskiej - według danych Greenpeace Polska w niechlubnym rankingu nasz kraj zajmuje 5. miejsce. Przeciętny Europejczyk rocznie wyrzuca ok. 90 kg żywności, podczas gdy statystyczny Polak marnuje prawie 240 kg żywności.
Łącznie polskie rodziny wyrzucają rocznie około 9 milionów ton jedzenia. Zgodnie z wyliczeniami Federacji Polskich Banków Żywności to od 2 tysięcy do 2,5 tysięcy złotych, które co roku lądują w domowych koszach na śmieci.