Państwo nie szczędzi na emerytury dla księży. Padł kolejny rekord Funduszu Kościelnego

Duchowni też dostają emerytury. Na ten cel w 2018 r. do ZUS trafiło 147,5 mln złotych.
Duchowni też dostają emerytury. Na ten cel w 2018 r. do ZUS trafiło 147,5 mln złotych. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Duchowni też dostają emerytury. Rokrocznie podatnicy łożą na nich coraz więcej. Kontrole NIK pokazują, że w 2018 roku rząd przekazał na Kościół prawie 20 mln zł więcej niż w roku poprzedzającym. Część tych pieniędzy idzie na emerytury dla księży.


W ubiegłym roku padł rekord – podaje Super Biznes. Państwo polskie przeznaczyło na Fundusz Kościelny ponad 176 mln złotych, czyli niemal 20 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

Znaczna część tych pieniędzy jest przekazywana do ZUS na opłacenie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego duchownych, w tym świadczenia emerytalne. Wyniosła ona 147,5 mln złotych, czyli o ponad 3,5 mln złotych więcej niż w roku poprzednim.

Z roku na rok kwota, którą pochłania fundusz, jest coraz wyższa. Do 2012 r. było to mniej niż 100 mln zł. W 2013 r. kosztował 118 mln, w 2014 r. - 133 mln, w 2015 r. - 128 mln, w 2016- 145 mln zł, a rok później 159 mln zł.

Ujawniono inwestycje budowlane polskiego Kościoła
Kościół coraz prężniej angażuje się w inwestycje budowlane. Na kościelnych ziemiach nie brakuje atrakcyjnych działek, więc współpraca z deweloperami i budowa biurowca, z którego dochodów będzie czerpało również duchowieństwo, będzie coraz powszechniejszym zjawiskiem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł
0 0E-sport w Polsce potrzebuje pracowników. Ale uczelnie nie potrafią ich kształcić
0 0Pływa w syrenim ogonie i uczy tego innych. "Dla syren nie ma górnej granicy wiekowej"
0 0"Piętno głupiej dziewczynki we mnie zostało". Tak po latach czują się ofiary mobbingu