Gdzie studiowałeś? W McDonaldsie. Taka odpowiedź niedługo nikogo nie zdziwi

W wybranych restauracjach McDonald's w całej Polsce przez 20 dni będzie można przetestować papierowe słomki do napojów.
W wybranych restauracjach McDonald's w całej Polsce przez 20 dni będzie można przetestować papierowe słomki do napojów. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Akademia Leona Koźmińskiego i McDonald's zaczynają współpracę – uruchamiają własny, nowy kierunek studiów. Będzie się nazywał „Zarządzanie w sektorze QSR”, ale nie każdy może się na niego dostać. To oferta tylko dla wybranych pracowników fastfoodowego giganta, który sponsoruje studia, by mieć dobrze wykształconych ludzi.


– To są studia dla osób już pracujących w McDonald's (min.3 miesiące). Firma prowadzi rekrutację wewnętrzną wśród osób wyróżniających się i prezentujących cechy dające nadzieję, że będą mogli w przyszłości zarządzać w sektorze QSR. Z 25 tys. zatrudnionych (także przez franczyzobiorców) mają wybrać 100 osób. Ilu z nich studia ukończy? Czas pokaże. Muszą się starać, bo u nas nie będą mieli taryfy ulgowej – mówi w rozmowie z InnPoland.pl Ewa Barlik, rzecznik Akademii Leona Koźmińskiego.


Nie jest to pomysł całkowicie nowy, bo popularne w Europie studia praktyczne, zwane dualnymi, podczas których naukę i przedmioty teoretyczne uzupełnia praktyka zawodowa u pracodawcy zyskują zwolenników także w Polsce. Ale w „Koźminie” takiego projektu jeszcze nie realizowano. Uczelnia uruchamia kierunek „Zarządzanie w sektorze QSR (quick service restaurants)”, który powstał we współpracy z McDonald’s Polska.


– Do stworzenia dobrych programów kształcenia w takim systemie uczelnia potrzebuje silnego partnera, któremu naprawdę zależy na edukacji przyszłej kadry kierowniczej i specjalistów. McDonald’s jest takim partnerem, bo wszędzie na świecie inwestuje w edukację i rozwój pracowników, dlatego jesteśmy dumni, że właśnie ta firma chce wykształcić w naszej uczelni pracowników, którzy w przyszłości obejmą kierownicze stanowiska w sieci restauracji – mówi prof. Witold Bielecki, rektor ALK.


Zarządzanie w sektorze QSR to studia licencjackie, niestacjonarne, realizowane w systemie dualnym, który polega na łączeniu nauki z praktyką w firmie. Z 1100 godzin zajęć połowa przypada na warsztaty i praktyki w firmie McDonald’s, a połowa na zajęcia i wykłady na uczelni. Studentami tego kierunku mogą zostać pracownicy McDonald’s z całej Polski z minimum 3-miesięcznym doświadczeniem w pracy, wykształceniem średnim, bez wykształcenia wyższego, wyłonieni w ramach wewnętrznej rekrutacji.

– Wybraliśmy Akademię Leona Koźmińskiego ze względu na wysoki poziom kształcenia oraz wybitnych wykładowców, ekspertów w swoich dziedzinach. Wspólne studia są elementem naszej polityki wspierania rozwoju pracowników – mówi Adam Pieńkowski, dyrektor generalny McDonald’s Polska.

Kto będzie uczył na kierunku McDonaldsa?
Pytamy Ewę Barlik o to, kto będzie wykładał na tym kierunku i czy menedżerowie McDonald's dołączą do zespołu wykładowców. Okazuje się, że tak – będą stanowić mniej więcej połowę kadry na studiach z zarządzania QSR.

– Nieco więcej będzie wykładów i zajęć z programu studiów licencjackich z zarządzania prowadzonych przez wykładowców ALK. Pozostałe to będą właśnie zajęcia prowadzone przez ekspertów i menedżerów firmy – mówi nam Ewa Barlik.

Osoby zatrudnione w firmie będą mogły rozpocząć studia „Zarządzanie w sektorze QSR” już od października br. Kształcenie studentów w całości sfinansuje ich pracodawca – firma McDonald’s Polska w ramach globalnego programu edukacyjnego „Archways to Opportunity”. Szansę na zdobycie dyplomu Akademii Leona Koźmińskiego otrzyma stu pracowników.

Wśród treści programowych kursów znajdą się zagadnienia z wielu obszarów m.in.: zarządzania, ochrony środowiska, zarządzania zespołem, marketingu, finansów, IT czy logistyki. Studenci będą się uczyć praktycznych zagadnień, które ułatwią im w przyszłości pracę na kierowniczych stanowiskach. Zajęcia będą prowadzone zarówno przez pracowników naukowych Akademii Leona Koźmińskiego, jak i przez praktyków – specjalistów z McDonald’s. Studenci zdobędą więc niezbędną wiedzę teoretyczną, wzbogaconą o perspektywę biznesową.

– Absolwent kierunku „Zarządzanie w sektorze QSR” będzie posiadał ogólną wiedzę z zakresu zarządzania we współczesnym świecie z uwzględnieniem postępu technologicznego, cyfryzacji i kwestii zrównoważonego rozwoju, jak również wiedzę specjalistyczną dotyczącą kompetencji kierowników restauracji. Oprócz wiedzy teoretycznej absolwenci zdobędą również umiejętności skutecznego zarządzania poszczególnymi obszarami funkcjonowania restauracji, a także nauczą się podstaw coachingu i przywództwa – mówi dr Magdalena Koczuba-Sobieraj, zastępca dyrektora Kolegium Zarządzania i Finansów ALK.

– Współpraca z Akademią Leona Koźmińskiego i uruchomienie studiów dla naszych pracowników to kolejny krok w ramach rozwoju osób zatrudnionych w restauracjach. Nie każdy może sobie pozwolić na studia, z różnych powodów, często finansowych, dlatego chcemy wesprzeć pracowników w zdobyciu wyższego wykształcenia. Wiemy też, jak ważni dla całej organizacji są skuteczni liderzy i chcemy pomóc pracownikom w uzyskaniu kompetencji przywódczych. W McDonald’s Polska dajemy wszystkim taką samą szansę na awans i nie są to puste obietnice, ponieważ 98 proc. menedżerów restauracji zaczynało od podstawowego stanowiska McDonald’s Polska wprowadza coraz więcej projektów rozwojowych dla pracowników. Poza szansą na zdobycie dyplomu wyższej uczelni, mogą oni uczestniczyć w kursach językowych i wielu szkoleniach – podkreśla Renata Prys, dyrektor działu People w McDonald’s Polska.

McDonald’s jest jednym z największych pracodawców w Polsce – obecnie zatrudnia ponad 25 000 osób. Wśród pracowników są zarówno studenci, jak i seniorzy, a także osoby z niepełnosprawnością czy młode matki, łączące pracę z wychowaniem dzieci. Każdy z pracowników ma gwarantowaną umowę o pracę. Firma obecnie chwali się walką z plastikiem.

Akademia Leona Koźmińskiego jest uczelnią o szerokim profilu biznesowym, posiadającą pełne uprawnienia akademickie, w której studiuje 8000 osób.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DZIEJE SIĘ 0 0Chcesz bojkotować Turcję za agresję na Kurdów? "To dla nich bolesne jak ukąszenia komara"
0 0Geniusz czystego zła. Twórcy "Billions" zrobią serial o niesławnym założycielu Ubera
0 0"Prywatne firmy nie powinny cenzurować polityków". Mark Zuckerberg popiera Twittera
0 0Twój szef cię nienawidzi? Nie musisz się zwalniać. Oto co powinieneś zrobić
0 0Ważny rejestr, o którym mało kto mówi. Jeśli się nie wpiszesz, wlepią ci gigantyczną karę
BIZNES 0 0Wymyślił, że będzie przynosił korpoludkom książki. "Znikają w 5 minut. Ludzie się na nie rzucają"
0 0Oto dziejowa sprawiedliwość. Ofiara naciągnęła na kasę internetowego oszusta
0 0Nie obserwujecie nas jeszcze na Instagramie? Będziecie zaskoczeni, co tam się wyprawia
0 0Tak zachowasz produktywność, gdy pracujesz zdalnie (a tak naprawdę wcale tego nie chcesz)
0 0Nobel z ekonomii trafił w dobre ręce. Ci ludzie pomogli 5 milionom dzieci
0 0Zdobywca Nagrody Nobla: Nie oszukujmy się, nie skolonizujemy egzoplanet
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła