Korzyści z zerowego PIT nie tak duże, jak się wydaje. Zwalnia z podatku, ale nie ze składek zdrowotnych

Na zerowym podatku PIT młodzi zyskają tylko 8 proc. To dlatego, że nie zwalnia on  ze składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Na zerowym podatku PIT młodzi zyskają tylko 8 proc. To dlatego, że nie zwalnia on ze składek na ubezpieczenie zdrowotne. Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Zerowy PIT wszedł w życie, ale okazuje się, że nie jest aż tak korzystny, jak przedstawia to rząd. Wielu mogłoby pomyśleć, że zwolnienie z 18 proc. PIT to tyle samo do kieszeni. Nic bardziej mylnego, ponieważ zwolnieniu nie podlegają składki na ubezpieczenie zdrowotne. A to znaczy, że pensje młodych będą wyższe jedynie o 8 proc.


Ministerstwo Finansów przedstawiło na swojej stronie informacje, z których wynika, że młodzi zarabiający 2250 zł, po zmianach zyskają 133 zł miesięcznie – donosi Rzeczpospolita. To może dziwić, bo przecież 18 proc. podatek płacony przez młodych był dwukrotnie wyższy i wynosił 284 zł miesięcznie.

Brakujące 154 złote
Cezary Szymaś, księgowy z poznańskiego biura rachunkowego ASCS-Consulting w rozmowie z dziennikiem wytłumaczył, że zerowy PIT to pozorna zmiana. Zwalnia młodych z PIT, ale nie ze składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Wszystko przez to, że składka zdrowotna zmniejsza podatek dochodowy. Brak podatku oznacza, że składka zostanie potrącona z pensji pracownika.

Jeszcze w tym roku dostaną zwrot zapłaconych obecnie składek. To dlatego, że do końca lipca płacili PIT. Niestety w przyszłym roku nie będzie z czego potrącić, bo przecież podatek w ich przypadku znika. Oznacza to, będą musieli zapłacić całkowita 9 proc. składkę.

Zerowy PIT dla młodych może być niezgodny z konstytucją
Wykluczenie osób do 26. roku życia pracujących na umowie o dzieło z ulgi podatkowej może być niezgodne z konstytucją. Tak uważają senaccy prawnicy, którzy przeanalizowali zgodność ustawy z konstytucją.


Pod stanowiskiem podpisał się Adam Niemczewski, wicedyrektor senackiego biura legislacyjnego. Wyniki analiz ekspertów biura są niejednoznaczne.

Zerowy PIT dla młodych to obcięcie milionów samorządom
Jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego, czyli brak podatku dla osób poniżej 26. roku życia jest hojnym podarkiem dla młodych, ale i sporym problemem dla dużych miast. Oznacza, iż dochody samorządów mocno się skurczą. Miasta domagają się więc rekompensaty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Zrobił aplikację, bo chciał pomóc mamie. Okazała się takim hitem, że rzucił pracę i założył firmę
DZIEJE SIĘ 0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
DZIEJE SIĘ 0 0Przepis PiS-u na bezkarność. Człowiek partii na czele najważniejszego organu kontroli w państwie
BIZNES 0 0Para Polaków zrobiła biznes... na psich głowach. Sprzedają swoje rzeźby na całym świecie
0 0Stoją w kolejkach, kupują buty i sprzedają je drożej. Na parze zarabiają nawet 5 tys. zł