Problemy z ustawą PiS-u. Zerowy PIT dla młodych może być niezgodny z konstytucją

Zerowy PIT niezgodny z konstytucją. Młodzi z umową o dzieło też powinni mieć ulgę.
Zerowy PIT niezgodny z konstytucją. Młodzi z umową o dzieło też powinni mieć ulgę. Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta
Wykluczenie osób do 26. roku życia pracujących na umowie o dzieło z ulgi podatkowej może być niezgodne z konstytucją. Tak uważają senaccy prawnicy, którzy przeanalizowali zgodność ustawy z konstytucją.


Pod stanowiskiem podpisał się Adam Niemczewski, wicedyrektor senackiego biura legislacyjnego – donosi Puls Biznesu. Wyniki analiz ekspertów biura są niejednoznaczne.

Wykluczenie ze zwolnienia przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej przez młodych podatników może być zasadne, natomiast pominięcie przychodów z umów o dzieło niekoniecznie.

Informacje o tym, że zatrudnieni na umowę o dzieło będą musieli płacić podatek, pojawiły się w tym samym czasie, co te dotyczące młodych właścicieli firm. Jedni i drudzy mogą wprawdzie zmienić umowę na zlecenie. Natomiast w przypadku zmiany umowy o dzieło, konieczna będzie zmiana zakresu obowiązków wykonawcy.

Niemczewski, powołując się na prawo cywilne, uznał, że umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenie, może "dotyczyć takich samych stanów faktycznych, a zróżnicowanie będzie dotyczyło jedynie rezultatu".

Twierdzi też, że nie przedstawiono żadnego argumentu uzasadniającego różnicowanie podatników, a tego wymaga konstytucja.

Zerowy PIT nie dla humanistów
Co prawda tylko w przypadku, gdyby plan Jana Rulewskiego wszedł w życie. Chce on wydłużyć okres ulgi do 30. roku życia. Natomiast tym razem miałyby zostać wykluczone osoby kształcące się na kierunkach społecznych.

Rulewski argumentuje swój pomysł tym, że wielu absolwentów przedmiotów ścisłych wchodzi na rynek pracy dopiero w wieku 25-26 lat. Jego zdaniem problemu nie stanowi bezrobocie, a brak fachowców.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.