Zerowy PIT wydłużony do 30. roku życia? Ustawa wraca z Senatu do komisji

Bez PIT - Projekt ustawy o zerowym PIT wraca do komisji. Senat zaproponował rozszerzenie go do 30. roku życia, ale nie dla humanistów.
Bez PIT - Projekt ustawy o zerowym PIT wraca do komisji. Senat zaproponował rozszerzenie go do 30. roku życia, ale nie dla humanistów. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ustawa wprowadzająca zerowy PIT dla osób do 26. roku życia wróciła do komisji po tym, jak podczas środowego posiedzenia Senatu Jan Rulewski zgłosił poprawkę. Chce on wydłużyć okres ulgi do 30. roku życia. Natomiast tym razem miałyby zostać wykluczone osoby kształcące się na kierunkach społecznych.


To zaraz po właścicielach firm byłaby druga grupa osób wyłączonych z zerowego PIT. Rulewski argumentuje swój pomysł tym, że wielu absolwentów przedmiotów ścisłych wchodzi na rynek pracy dopiero w wieku 25-26 lat – pisze RMF24. Jego zdaniem problemu nie stanowi bezrobocie, a brak fachowców.

Dodał, że jego zdaniem w Polsce kształci się zbyt mało inżynierów, a rozwiązanie może odwrócić tę tendencję. Według senatora sprawozdawcy Krzysztofa Mroza argumenty Rulewskiego dotyczą systemu edukacji, a nie systemu podatkowego. Uważa także, że zwolnienia nie mogą być wciąż rozszerzane.

Zerowy PIT dla młodych to obcięcie milionów samorządom
Jeden z elementów tzw. piątki Kaczyńskiego, czyli brak podatku dla osób poniżej 26. roku życia, jest hojnym podarkiem dla młodych, ale i sporym problemem dla dużych miast. Oznacza, iż dochody samorządów mocno się skurczą. Miasta domagają się więc rekompensaty.


Premier wyjaśnił, dlaczego osoby przed 26. rokiem życia prowadzące firmy, nie zostaną zwolnione z płacenia PIT. Jego zdaniem przyczyną są ulgi w systemie składek na ZUS, skierowane do młodych ludzi zakładających działalność gospodarczą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.