Morawiecki tłumaczy, czemu zerowy PIT dla młodych nie dotyczy przedsiębiorców. "Daliśmy rozbiegówkę"

Morawiecki odpowiedział czemu zerowy PIT nie obejmie firm.
Morawiecki odpowiedział czemu zerowy PIT nie obejmie firm. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Premier wyjaśnił, dlaczego osoby przed 26. rokiem życia prowadzące firmy, nie zostaną zwolnione z płacenia PIT. Okazuje się, że przyczyną są ulgi w systemie składek na ZUS, skierowane do młodych ludzi zakładających działalność gospodarczą.


Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, ulga dla osób do 26. roku życia ma zacząć obowiązywać od 1 sierpnia. Niestety nie skorzystają z niej młodociani przedsiębiorcy, ponieważ będzie ona przysługiwać wyłącznie etatowcom i zleceniobiorcom.

Mateusz Morawiecki tłumaczy, że ma to związek z tym, że młodzi przedsiębiorcy mogą przez pół roku nie płacić ZUS, a później płacić obniżoną kwotę – pisze money.pl.

– Po 2,5 roku młody człowiek zacznie płacić ZUS na poziomie 1300-1400 zł. Daliśmy rozbiegówkę. W dodatku jak ktoś chce, może płacić CIT na poziomie 9 proc. – wyjaśnił Morawiecki.

O tym, że nowe pomysły PiS i stawki ZUS to splunięcie w twarz młodym, przedsiębiorczym Polakom, pisał niedawno naTemat.pl.

Problemy z PIT
Choć ulga podatkowa dla Polaków poniżej 26. roku życia jest wyjątkowo dla nich atrakcyjna, sytuacja diametralnie się zmienia, gdy ci ukończą rzeczony wiek. Ich 26. urodziny oznaczają bowiem, że z dnia na dzień, bez żadnej taryfy ulgowej, fiskus zabierze im z wypłaty kilkaset złotych.

Zwolnienie młodych z podatku będzie skutkowało zmniejszeniem dochodów całego sektora finansów publicznych na poziomie 2,4 mld zł rocznie.

Jednostki terytorialne czeka ubytek w wysokości 1,1 mld zł rocznie, a jeszcze w tym roku stracą 474 mln zł. Gminy czeka największa strata, ponieważ mają największy udział w PIT (868 mln zł). Powiaty stracą 234 mln zł, a województwa 37 mln zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.