Kontrola w IKEI po zwolnieniu za homofobię zakończona. Znamy decyzję inspekcji pracy

Państwowa Inspekcja Pracy rozpatrzyła sprawę mężczyzny zwolnionego przez IKEĘ za krytykę LGBT.
Państwowa Inspekcja Pracy rozpatrzyła sprawę mężczyzny zwolnionego przez IKEĘ za krytykę LGBT. Fot. Flickr.com/ Tanenhaus / CC BY 2.0
Państwowa Inspekcja Pracy rozpatrzyła sprawę zwolnionego w czerwcu przez IKEĘ mężczyzny, który potępił wspieraną przez firmę akcję Miesiąca Dumy LGBT, cytując fragmenty z Biblii. PIP nie dopatrzył się naruszenia wewnętrznych przepisów szwedzkiego przedsiębiorstwa.


Jak pisaliśmy w czerwcu, Tomasz K. stracił pracę, ponieważ pisał w firmowym intranecie, że osoby LGBT zasługują na śmierć. Podpierał się przy tym cytatami z Biblii. Zrobił to w odpowiedzi na udostępnienie wszystkim pracownikom IKEI artykułu pt. „Włączenie LGBT+ jest obowiązkiem każdego z nas”.

Firma zwolniła pracownika, powołując się na swój wewnętrzny regulamin. „W ocenie Pracodawcy umieszczony przez Pana komentarz oraz Pana nastawienie i postawa naruszają zasady współżycia społecznego oraz stanowią przejaw braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualnej” – napisano.

Mężczyzna zwrócił się do Instytutu Ordo Iuris, który zdecydował się wnieść przeciwko IKEI pozew sądowy w oparciu o „dyskryminację” i „różnicowanie” pracowników ze względu na wyznanie”.

Reakcja PIP
Po nagłośnieniu sprawy kontrolę w IKEI przeprowadziła Państwowa Inspekcja Pracy. O jej wyniku poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

PIP zwrócił uwagę na to, że w regulaminie pracy oraz wewnętrznym Kodeksie Postępowania Grupy IKEA, znajdują się zapisy mówiące m.in. o braku akceptacji dla dyskryminacji w jakiejkolwiek postaci oraz braku tolerancji dla werbalnych lub fizycznych zachowań nacechowanych brakiem szacunku lub poniżających inne osoby. Każdy nowy pracownik IKEI musi po rozpoczęciu pracy podpisać oświadczenie o zapoznaniu się z tymi dokumentami.


Bez dyskryminacji w pracy
Rzecznik Praw Obywatelskich zauważył również, że choć pracodawca nie może dyskryminować swoich pracowników, to równocześnie jest on również zobowiązany do przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy.

– W świetle przywołanych powyżej reguł dotyczących przeciwdziałania dyskryminacji w miejscu pracy, należy jeszcze raz podkreślić, że oceny czy w konkretnym, indywidualnym przypadku, przeciwstawne sobie prawa i obowiązki zostały odpowiednio wyważone, może dokonać w sposób wiążący strony wyłącznie niezawisły sąd - stwierdził w oświadczeniu Adam Bodnar.

IKEA i jej były pracownik spotkają się w sądzie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.